Items filtered by date: maj 2023

ZNP zaprasza do współpracy pozostałe oświatowe związki zawodowe w sprawie propozycji emerytalnych autorstwa MEiN

image001

Oświatowe związki zawodowe  uznają różne priorytety, którymi w pierwszej kolejności winien zajmować się Zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty przy MEiN. ZNP doceniając rolę edukacji i jej jakość oraz  opinie ekspertów : „wszystkie czynniki stresogenne, z którymi styka się nauczyciel w szkole, mają wpływ na jego funkcjonowanie, kondycję psychiczną i fizyczną, a w rezultacie rzutują na jakość współczesnego kształcenia. Dlatego tak ważna jest możliwość wcześniejszego zakończenia przez nauczycieli aktywności zawodowej” zaprosił dwa pozostałe oświatowe związki zawodowe na spotkanie 16.05.2023 „w celu przedyskutowania możliwości podjęcia wspólnych działań, które przyczynią się do przyjęcia przez stronę rządową, jak najkorzystniejszych rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli”.

Wg ZNP, rozwiązania zaprezentowane przez MEIN  są rażąco niekorzystne dla nauczycieli i zdecydowanie mniej korzystne finansowo od obecnie obowiązujących nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Znacząco odbiegają też od deklaracji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który obiecywał  przywrócenie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela, rozbudzając duże nadzieje środowiska oświatowego.
Prezydium ZG ZNP stanowczo odrzuciło ww. założenia, na podstawie których resort edukacji zamierza opracować legislacyjne rozwiązania.
 
 
Published in Aktualności

image004Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP z 9 maja 2023 roku w sprawie założeń do wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Prezydium ZG ZNP  podtrzymuje swoje stanowisko   z dnia 28 marca 2023 r., w którym  domaga się faktycznego przywrócenia art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela. 

Pauperyzacja zawodu nauczyciela, pogarszające się warunki pracy  i wynagradzania, nasilenie problemów edukacyjnych, wzrost zadań realizowanych przez nauczycieli, a tym samym nadmierne obciążenie ich obowiązkami, oraz niestabilność prawa oświatowego i niska jakość stanowionych regulacji – sytuują zawód nauczyciela wśród najbardziej zagrożonych wypaleniem zawodowym. 
Związek Nauczycielstwa Polskiego z dezaprobatą przyjął przedstawione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki propozycje dotyczące możliwości przejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, jednocześnie stanowczo dementując rozpowszechniane w mediach przez ministra Przemysława Czarnka nieprawdziwe informacje o rzekomym uzgodnieniu ze związkami zawodowymi wcześniejszych rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli.
Rozwiązania przedstawione przez MEiN  są rażąco niekorzystne dla nauczycieli i zdecydowanie mniej korzystne finansowo od obecnie obowiązujących nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Znacząco odbiegają też od deklaracji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który w licznych medialnych wypowiedziach obiecywał przywrócenie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela. 
W założeniach czytamy min.: 
- jednym z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej jest posiadanie okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat 
Uwaga : nie będą podlegały uwzględnieniu  np. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, okres studiów, okres zasiłku chorobowego i opiekuńczego, okresy urlopu wychowawczego;  
- naliczanie świadczeń na nowych zasadach, 
Uwaga : sposób wyliczenia  znacząco zaważy na wysokości wcześniejszej emerytury.
- warunkowanie zatrudnienia na część etatu w jednostkach systemu oświaty od zgody kuratora oświaty, w przypadku przejścia nauczyciela na wcześniejsze świadczenie emerytalne. 
Uwaga: ograniczenie  kompetencji dyrektora szkoły i placówki jako kierownika zakładu pracy.
 
Wg ZNP system wcześniejszych emerytur powinien spełniać trzy podstawowe warunki:
• rozwiązania muszą dotyczyć wszystkich nauczycieli, którzy mają 30-letni staż pracy (składkowy i nieskładkowy), w tym 20 lat wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, a w przypadku szkół i placówek specjalnych 25-letni okres zatrudnienia (składkowy i nieskładkowy), w tym 20 lat wykonywania pracy w szkolnictwie specjalnym,
• emerytury muszą być naliczane według starego systemu emerytalnego, 
• możliwość ubiegania się o emeryturę nauczycielską nie może być ograniczona żadnym terminem, tzn. świadczenie musi mieć charakter stały, a nie przejściowy.
ZNP żąda szerokich konsultacji społecznych projektu ustawy wdrażającej wcześniejsze rozwiązania emerytalne dla nauczycieli.
ZNP  domaga się zagwarantowania wszystkim nauczycielom, którzy nie skorzystają z wcześniejszej emerytury, prawa do rekompensaty, o której mowa w ustawie o emeryturach pomostowych.
ZNP opowiada  się za utrzymaniem nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do tego świadczenia oraz prolongatą wygasającego charakteru świadczenia do czasu poprawy warunków pracy i płacy nauczycieli.
Uwaga: w art. 53 ustawy o emeryturach pomostowych minister właściwy do spraw pracy zobowiązany został do przygotowania do 31 grudnia 2014 r. strategii sektorowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, dotyczącej wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób wykonujących przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Strategia nie powstała, natomiast warunki pracy i wynagradzania uległy znaczącemu pogorszeniu.
Państwo nie zrealizowało swojego zobowiązania, nie stworzyło strategii i nie wdrożyło jej, dlatego możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powinni mieć także nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę zawodową po 1 stycznia 1999 r.  
ZNP wzywa rząd do natychmiastowego opracowania i wdrożenia  strategii, która musi zawierać znaczące polepszenie warunków pracy i wynagradzania nauczycieli oraz żąda przedstawienia stanowiska rządu dotyczącego wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.
 
Published in Aktualności
wtorek, 16 maj 2023 14:36

INFORMACJA NR 42 z dnia 9 maja 2023r.

image006

 Sejmowe komisje o sprawach nauczycieli – specjalistów i logopedów.

9 maja 2023 r. nasze przedstawicielki – Katarzyna Bekier i Edyta Książek uczestniczyły w pracach sejmowych komisji zajmujących się sprawami nauczycieli – specjalistów, w tym także nauczycieli logopedów.
Katarzyna Bekier, Oddział ZNP w Pabianicach, brała udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, która była poświęcona nowej ustawie o niektórych zawodach medycznych.  W trakcie posiedzenia zapowiedziano wniesienie poprawki wyłączającej logopedów z listy zawodów medycznych (to postulat logopedów)!
Edyta Książek, członek ZG ZNP uczestniczyła w posiedzeniu „Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania”, podczas której przedstawiła parlamentarzystom „Informację na temat wyników badania ankietowego w sprawie warunków pracy nauczycieli specjalistów” przeprowadzonego przez ZNP.
Celem badania było zdiagnozowanie aktualnej sytuacji i skali problemów występujących wśród tej grupy nauczycieli. Wyniki badania zostały przekazane sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Ministrowi Edukacji i Nauki.
 
Analiza wyników badania ujawnia braki w zatrudnieniu nauczycieli specjalistów. 
W 21,7% szkół i placówek nie zatrudniono pedagoga, 30,7% – pedagoga specjalnego, 32,9% – psychologa, 33,1 – logopedy i 65% – terapeuty pedagogicznego.
Zatrudnienie na ww. stanowiskach, uwzględniające wymiar zatrudnienia (pełny/niepełny), kształtuje się w następujący sposób: 
• pedagog – 56,8% pełny wymiar / 21,5% niepełny wymiar, 
• pedagog specjalny – 22,5% pełny wymiar / 46,8% niepełny wymiar, 
• psycholog – 29,6% pełny wymiar / 37,5% niepełny wymiar, 
• logopeda – 30,9% pełny wymiar / 36% niepełny wymiar, 
• terapeuta pedagogiczny – 13,1% pełny wymiar / 21,9% niepełny wymiar.
60% proc. uczestników badania wskazało, że zwiększył się ich zakres zadań realizowanych poza pensum. Ponadto, wykonywane zadania przekraczają tygodniową normę czasu pracy (40 godzin) – tak odpowiedziało 49,4% respondentów. 
W przypadku pedagogów specjalnych należy zwrócić szczególną uwagę na wymiar zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych realizowanych przez tych nauczycieli w ramach pensum. Zajęcia te realizowane są często w wymiarze powyżej 10 godzin tygodniowo (również w sytuacji zatrudnienia w niepełnym wymiarze), co prowadzi do sytuacji, że nauczyciele ci przekraczają obowiązujące normy czasu pracy, z uwagi na wykonywanie szeregu innych zadań i czasochłonnych czynności (np. związanych z prowadzeniem dokumentacji) do czego obligują ich przepisy prawa.
Szkoły i placówki nie są wyposażone w narzędzia do przeprowadzania badań diagnostycznych dzieci i młodzieży – potwierdza to aż 72,6% badanych. 
65,3% nauczycieli specjalistów uczestniczących w badaniu nie ma dostępu do pomocy metodycznej, a 20,1% stwierdziło brak możliwości skorzystania z bezpłatnych form doskonalenia zawodowego. 
Według respondentów źródłem problemów występujących w ich pracy zawodowej jest: 
• duża liczba tworzonych dokumentów – zbyt obszerne procedury biurokratyczne (83,2% respondentów),
• niedostateczne wyposażenie w specjalistyczny sprzęt (58% respondentów),
• zbyt mała liczba zatrudnionych w szkole specjalistów (33,7% respondentów),
• niedostateczna współpraca z rodzicami uczniów wymagających szczególnej pomocy (32,9% respondentów),
• mała dostępność do bezpłatnych form doskonalenia zawodowego (30,2% respondentów),
• brak wsparcie metodycznego (29,1% respondentów),
• niedostateczna współpraca z innymi nauczycielami (17,4% respondentów),
• brak wsparcia ze strony nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły/placówki (14,35% respondentów),
• brak wsparcia ze strony nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratora oświaty (12,6% respondentów).
Ponadto, zgłoszone przez respondentów problemy dotyczyły m. in.:
• niskich płac,
• zastępstw za nieobecnych nauczycieli (bezpłatnych), ich duża liczba uniemożliwia realizację własnych zadań,
• zbyt dużego obciążenia obowiązkami,
• braku gabinetów do prowadzenia zajęć,
• wykorzystywania prywatnego sprzętu do pracy zawodowej, 
• niskiej jakości szkolnych komputerów i problemów z internetem,
• braku dostępności specjalistów, konsultacji lekarskich, superwizji zewnętrznej,
• pracy z dziećmi obcojęzycznymi,
• łączenia w grupy uczniów z różnymi rodzajami dysfunkcji, na zajęciach specjalistycznych (brak środków finansowych),
• zbyt dużej liczebność klas,
• zbyt dużej liczebność grup podczas realizacji zajęć specjalistycznych – w grupach są uczniowie z różnymi deficytami rozwojowymi,
• trudności w zapewnieniu właściwej realizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji dowożenia uczniów,
• wzrostu sytuacji stresogennych.
Wnioski z badania ZNP:
1. Konieczność zwiększenia zatrudnienia nauczycieli specjalistów i monitorowanie sytuacji w tym zakresie (zatrudnienie powinno być adekwatne do potrzeb)
2. Stworzenie możliwości elastycznego zatrudniania nauczycieli specjalistów w ramach ustawowych norm zatrudniania
3. Położenie większego nacisku na indywidualizację pracy z uczniem 
4. Poprawa warunków pracy nauczycieli specjalistów, w tym stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających prowadzenie indywidualnych oddziaływań terapeutycznych
5. Zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek w narzędzia diagnostyczne i specjalistyczny sprzęt – także komputerowy
6. Wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z przekraczaniem norm czasu pracy
7. Weryfikacja zakresu zadań realizowanych przez nauczycieli specjalistów
8. Zwiększenie zatrudnienia nauczycieli metodyków i możliwości korzystania przez nauczycieli specjalistów z bezpłatnych form doskonalenia zawodowego
9. Większe wsparcie ze strony nadzoru pedagogicznego
10. Podjęcie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowanych działań w zakresie odbiurokratyzowania pracy szkoły, w tym pracy nauczycieli specjalistów
 
Published in Aktualności
wtorek, 16 maj 2023 14:29

INFORMACJA NR 41 z dnia 8 maja 2023r.

image007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rewizja Krajowego Planu odbudowy w zakresie edukacji - opinia ZNP Trwają konsultacje założeń rewizji Krajowego Planu Odbudowy, które wynikają z dostosowania jego założeń do nowego programu REPowerEU a także z aktualizacji wskaźników wynikających z inflacji. Zmiany dotyczą także obszaru edukacji a najważniejsze z nich to:

– rezygnacja z darmowych sieci LAN w szkołach na rzecz opłat abonamentowych, które będzie pobierał NASK jako ich wykonawca,
– nowy projekt zakładający przeszkolenie 16 tysięcy nauczycieli do pełnienia funkcji koordynatorów działań cyfrowych w szkołach.
Pełna treść opinii:
 
Published in Aktualności
wtorek, 16 maj 2023 14:15

INFORMACJA NR 40 z dnia 4 maja 2023r.

image009

Ustawa Karta Nauczyciela reguluje prawa i obowiązki nauczycieli i nauczycielek zatrudnionych w publicznych samorządowych szkołach, przedszkolach i placówkach! Karta wyrównuje szanse edukacyjne: wszędzie – niezależnie od położenia i zamożności samorządu – nauczyciele muszą spełniać te same wymagania.

Karta Nauczyciela nie tylko nikomu nie szkodzi, ale wręcz przeciwnie – gwarantuje wysoką jakość nauczania, dlatego że ustawa zapewnia szkole i jej pracownikom pewną stabilizację pozwalającą im wykonywać swoje zadania niezależnie od koniunktury ekonomicznej i politycznej! Związek Nauczycielstwa Polskiego stanowczo protestuje przeciwko zapowiedziom likwidacji ustawy Karta Nauczyciela
• Karta jest swoistą konstytucją zawodową zawierającą określającą prawa i obowiązki nauczycieli.
• Karta chroni edukację przed pełną komercjalizacją, czyli przed urynkowieniem zasad zatrudniania i wynagradzania nauczycieli.
KARTA NAUCZYCIELA TO NASZE PRAWA! 
✅ Historia nauczycieli i nauczycielek w Polsce splata się z Kartą Nauczyciela, ustawą regulującą pragmatykę zawodową. Prababką dzisiejszej ustawy jest ustawa o stosunkach służbowych nauczycieli z 1926 roku, a obecnie funkcjonująca Karta jest jedną z najczęściej nowelizowanych ustaw w Polsce.
✅ Karta jest ustawą regulującą kwestie związane z warunkami pracy, wynagrodzeniem oraz określa kwalifikacje nauczycieli.
✅ Karta stanowi jedyny już dzisiaj właściwie w Polsce – zbiorowy układ pracy.
✅ Ustawa ta szczegółowo określa warunki pracy nauczycieli, ich obowiązki, prawa oraz precyzuje stopnie awansu zawodowego i wysokość wynagrodzenia nauczycieli.
✅ Karta wyrównuje szanse edukacyjne (wszędzie – niezależnie od położenia i zamożności samorządu – nauczyciele muszą spełniać te same wymagania).
✅ Dzięki Karcie wszyscy otrzymują podwyżki, mają zagwarantowane wynagrodzenie zasadnicze, określony czas pracy i mogą realizować awans zawodowy.
✅ Karta jest swoistą konstytucją zawodową zawierającą określającą prawa i obowiązki nauczycieli.
✅ Karta Nauczyciela zapewnia nauczycielom stabilizację.
✅ Karta chroni edukację przed pełną komercjalizacją, czyli przed urynkowieniem zasad zatrudniania i wynagradzania nauczycieli.
✅ Wcześniejsze zapisy nie chroniły nauczycieli przed nadużyciami ze strony dyrektorów.
✅ Karta Nauczyciela wprowadziła pronauczycielskieie rozwiązania. Co dała?
• Określiła jednoznacznie czas pracy, w tym pensum dydaktyczne. Dała prawo do dodatków (stażowego, za pracę na wsi), prawo do funduszu zdrowotnego i socjalnego oraz nagród.
• Wprowadzała w szkołach rewolucję, jeśli chodzi o metody nauczania i warunki nauki dzieci. Karta nakładała na państwo m.in. obowiązek zapewnienia wiejskim szkołom wykwalifikowanych nauczycieli.
• Zagwarantowała każdemu nauczycielowi prawo do „swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne”.
• Określiła sposób doskonalenia i dokształcania nauczycieli.
• Nałożyła na dyrekcje szkół oraz organy nadzorujące konieczność zapewnienia nauczycielom i uczniom odpowiednich warunków do pracy i nauki.
✅ Dzisiejszą Kartę, od tej uchwalonej w 1982 r., dzielą lata świetlne – w ciągu 30 lat dokument był zmieniany ponad 60 razy.
Najważniejsze przepisy oraz – co istotne – duch tej ustawy pozostały jednak niezmienione – to przekonanie o konieczności zapewnienia dzieciom bezpłatnej, świadczonej na wysokim poziomie oświaty przez stabilnych zawodowo nauczycieli.
Karta Nauczyciela nie tylko nikomu nie szkodzi, ale wręcz przeciwnie – gwarantuje wysoką jakość nauczania, dlatego że ustawa zapewnia szkole i jej pracownikom pewną stabilizację pozwalającą im wykonywać swoje zadania niezależnie od koniunktury ekonomicznej  i politycznej!
Karta Nauczyciela
✅ gwarantuje wysoką jakość nauczania
✅ reguluje prawa i obowiązki nauczycieli
✅ wyrównuje szanse edukacyjne
#KartaJestOK 
PLAKAT a4
Film: Karta Nauczyciela. Fakty i mity
Film: Karta Nauczyciela. Historia jednej ustawy
 
Published in Aktualności

image011

 Spotkanie w MEiN /26.04.2023/  w sprawie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli 

26 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Spotkanie dotyczyło wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Związek reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP – Edyta Książek, Adam Młynarski i Urszula Woźniak.
Podczas spotkania resort edukacji przedstawił (do dyskusji) założenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, tj.:
1. Warunki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej:
• posiadanie okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
• rozpoczęcie wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela przed dniem 1 stycznia 1999 r.
2.Naliczenie świadczenia emerytalnego na nowych zasadach.
3.Możliwość podjęcia pracy w jednostkach systemu oświaty na część etatu za zgodą kuratora oświaty.
4.Termin, od którego poszczególne roczniki nauczycieli będą mogły przejść na emeryturę nauczycielską:
• 1 września 2023 r. – urodzeni przed 1 września 1963 r.
• 1 września 2024 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1963 r. a przed 1 września 1966 r.
• 1 września 2025 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.
• 1 września 2026 r. – urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
5.Uchylenie nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Przedstawione założenia zostaną przekazane Okręgom ZNP w celu upowszechnienia wśród nauczycieli. 9 maja Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP opracuje projekt stanowiska ZNP.
KOMUNIKAT ZNP (plik do druku)
28 marca br. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.
Stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca 2023 r. ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli
Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o „stare” zasady.
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą  nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela). Deklaracje w tej sprawie składane są od 2016 r., ostatnio złożył ją minister edukacji Przemysław Czarnek, w kontekście zapowiedzi zwolnienia 100 tys. nauczycieli.
Jednocześnie minister edukacji wykorzystał temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli do kolejnej manipulacji faktami, dlatego ZNP przedstawia przebieg wydarzeń w tej sprawie:
• rok 1998 – Sejm przyjmuje nową ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozbawia nauczycieli od 1 stycznia 2007 r. prawa do emerytury bez względu na wiek;
• rok 2003 – ZNP występuje do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej                      w sprawie warunków korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury po 31 grudnia 2006 r.;
• rok 2005 – Sejm przedłuża możliwość przejścia na emeryturę dla nauczycieli bez względu na wiek do 31 grudnia 2007 r.;
• rok 2007 – Sejm przedłuża możliwość korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury do 31 grudnia 2008 r., odrzucając jednocześnie wniosek ZNP o wydłużenie tego okresu do 2011 roku.
W 2009 roku ZNP wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zachowania przez nauczycieli prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Niestety, na etapie postępowania kwalifikacyjnego, wniosek został odrzucony.
Polecamy materiały
Historię wcześniejszych emerytur opisał niedawno Głos Nauczycielski w numerze nr 51-52 z 21-28 grudnia 2022 r.. Polecamy artykuł autorstwa Piotra Skury – wydanie tego numeru dostępne jest w wersji elektronicznej.
 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
Published in Aktualności

image014

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Rewizja  KPO i zmiany w edukacji 

24 kwietnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej została zorganizowana konferencja dotycząca zmian w odniesieniu do rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w której wzięli udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za reformy i inwestycje, samorządów, partnerów społecznych oraz organizacji pozarządowych. Partnerów społecznych reprezentowała Aleksandra Wąsik, ekspertka ZNP. Rewizja jest związana z nowym programem REPowerEU, ale także z weryfikacją mającą na celu aktualizację działań i wskaźników, które zmniejszyły się z uwagi na inflację i zostały przesunięte w czasie.
Zmiany dotknęły też edukacji i dotyczą one:
– rezygnacji z darmowych sieci LAN  w szkołach na rzecz opłat abonamentowych, które będzie pobierał NASK jako ich wykonawca;
Podczas konferencji nasza przedstawicielka negatywnie zaopiniowała te zmiany podobnie do korporacji samorządowych. Należy pamiętać, że we wrześniu uczniowie i uczennice klas czwartych otrzymają laptopy, które też będą sfinansowane w ramach KPO (tj. prefinansowane z środków krajowych w ramach PFR). Brakuje jednak planu włączenia tych urządzeń do procesu edukacyjnego, pomysłu na zmianę metod dydaktycznych a co najważniejsze infrastruktura w większości szkół nie pozwala na ich podłączenie do sieci wi-fi czy nawet do prądu (deklaracja 92 % badanych szkół zgodnie z badaniem Centrum Cyfrowy Dialog). Stąd niedopuszczalne jest, aby szkoły zostały objęte wspomnianymi opłatami.
– przeszkolenia 16 tysięcy do pełnienia funkcji Koordynatorów działań cyfrowych w szkołach;
W odniesieniu do tych zapisów zasadniczą kwestią jest trwałość tego rozwiązania po zakończeniu projektu. Brak też źródła finansowania i informacji kto będzie pracodawcą dla tych osób? Ze wstępnych szacunków korporacji samorządowych będzie to koszt około 1 miliarda złotych.
Osoba, która miałaby pełnić funkcję koordynatora ma szeroki zakres zadań i musi posiadać szereg kompetencji, aby profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki min.: „zadaniem koordynatorów cyfrowych będzie m.in. wspieranie nauczycieli przedmiotów nieinformatycznych w wykorzystaniu technologii cyfrowych w nauczaniu innych przedmiotów poprzez zarządzanie systemami informatycznymi w szkole, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie sprzętu i oprogramowania informatycznego, dbanie o właściwy wizerunek szkoły w Internecie, diagnozowanie potrzeb nauczycieli pod kątem zapotrzebowania na sprzęt komputerowy i oprogramowanie czy wspieranie dyrektora szkoły w opracowaniu i realizacji programów rozwoju szkoły w zakresie wdrażania TIK zarówno w dydaktyce i organizacji pracy szkoły.”
Pytań i wątpliwości jest wiele i zostały one zgłoszone podczas konferencji, przygotowujemy też opinię i pytania w ramach konsultacji społecznych tego dokumentu, które będą trwały do 9 maja.
 
 
Published in Aktualności

image015

 

 

 

 

 

 

 

 Działania ZNP na rzecz edukacji – Program FERS
W ramach perspektywy finansowej 2021-2027 (fundusze europejskie – polityka spójności) procedowane są kolejne działania w Programie FERS na rzecz wsparcia edukacji. Na warsztatach zorganizowanych 20 kwietnia przez MEiN trwała dyskusja nad 7 fiszkami projektowymi:
1. Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych; Działanie 01.06: Edukacja włączająca; 
2. Popularyzacja zestawów narzędzi edukacyjnych oraz metod nauczania i uczenia się wspomagających rozwój kluczowych kompetencji uczniów, dostosowanych do potrzeb rynku pracy; Działanie 01.04: Rozwój systemu edukacji;  
3. Przygotowanie rozwiązań wspierających proces kształcenia przyszłych i doskonalenia obecnych nauczycieli zawodu; Działanie 01.04: Rozwój systemu edukacji;  
4. Konkurs z zakresu AI dla szkół ponadpodstawowych; Działanie 01.04: Rozwój systemu edukacji; 
5. Opracowanie rozwiązań informatycznych wspierających cyfryzację organizacji egzaminów zewnętrznych; Działanie 01.04: Rozwój systemu edukacji;  
6. Pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się; Działanie 01.04: Rozwój systemu edukacji.
7. Utworzenie i upowszechnienie portalu infozawodowe.mein.gov.pl; Działanie: 01.04L Rozwój systemu edukacji. 
18 kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Pedagogicznej ZNP, na którym omówiono powyższe projekty.
Nasza przedstawicielka Aleksandra Wąsik, członkini Komitetu Monitorującego FERS zgłosiła szereg pytań i uwag do zaproponowanych działań m.in.:
– czy wdrożenie systemu informatycznego dla poradni psychologiczno-pedagogicznych będzie oznaczało zwiększenie obowiązków nauczycieli w zakresie opisywania wdrożenia zaleceń? Zaproponowaliśmy też, aby system informatyczny ułatwił lub wyeliminował konieczność przygotowywanie IPET’ów;
– czy nauka języka ukraińskiego dla pracowników poradni będzie obowiązkową częścią projektu (takie zapisy przewidywała fiszka)? Zaproponowała, aby był to moduł dodatkowy z możliwością wyboru nauki także innych języków w zależności od potrzeb a diagnoza psychologiczno – pedagogiczna odbywała się przy wsparciu profesjonalnego tłumaczenia. Organizacje pozarządowe zaproponowały także naukę polskiego języka migowego.
Ponadto padła propozycja, aby partnerzy społeczni zostali aktywnie włączeni w proces przygotowania i konsultacji projektu skierowanego dla poradni i w ramach projektu przygotowywania studiów podyplomowych.
MEiN zgodziło się na wprowadzenie zmian w tym zgodnie z naszymi propozycjami. Uwzględniono też:
– wniosek o objęcie szkoleniami z AI (sztucznej inteligencji) nauczycieli ze szkół podstawowych i aby część szkoleń skupiała ich tematycznie zgodnie z nauczanymi przedmiotami, co będzie wartością dodaną i wpłynie na lepszą wymianę doświadczeń,
– włączenie do programu szkoleń Europejskiego Aktu o Sztucznej Inteligencji, który jest w fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską,
– włączenie działań świadomościowych dla rodziców nt. szkół branżowych i ich stereotypowym postrzeganiem jako „gorszej” ścieżki edukacyjnej.
Pozostałe pytania dotyczyły charakteru studiów podyplomowych i wątpliwości związanych z uzyskiwaniem kwalifikacji pedagogicznych, portalu infozawodowe.mein.gov.pl,  e-materiałów.
Zmienione fiszki projektowe będą podlegały głosowaniu przez Komitet Monitorujący FERS, który odbędzie się w dniach 16 – 17 maja.
 
Published in Aktualności

image017

 

 

 

 

 

 

 

ZNP występuje z wnioskiem do MEIN o materiały dot. emerytur dla nauczycieli 

W związku z zapowiedzianymi przez ministra edukacji rozmowami w dniu 26 kwietnia 2023 roku – w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela – Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do ministra edukacji z pisemnym wnioskiem o wcześniejsze przesłanie materiałów dotyczących emerytur stażowych dla nauczycieli. Wniosek taki Związek wystosował do MEiN 18 kwietnia 2023 r.
28 marca br. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.
Stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca 2023 r. ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli
Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o „stare” zasady.
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą  nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela). Deklaracje w tej sprawie składane są od 2016 r., ostatnio złożył ją minister edukacji Przemysław Czarnek, w kontekście zapowiedzi zwolnienia 100 tys. nauczycieli.
Jednocześnie minister edukacji wykorzystał temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli do kolejnej manipulacji faktami, dlatego ZNP przedstawia przebieg wydarzeń w tej sprawie:
• rok 1998 – Sejm przyjmuje nową ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozbawia nauczycieli od 1 stycznia 2007 r. prawa do emerytury bez względu na wiek;
• rok 2003 – ZNP występuje do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej                      w sprawie warunków korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury po 31 grudnia 2006 r.;
• rok 2005 – Sejm przedłuża możliwość przejścia na emeryturę dla nauczycieli bez względu na wiek do 31 grudnia 2007 r.;
• rok 2007 – Sejm przedłuża możliwość korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury do 31 grudnia 2008 r., odrzucając jednocześnie wniosek ZNP o wydłużenie tego okresu do 2011 roku.
W 2009 roku ZNP wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zachowania przez nauczycieli prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Niestety, na etapie postępowania kwalifikacyjnego, wniosek został odrzucony.
Polecamy materiały
Historię wcześniejszych emerytur opisał niedawno Głos Nauczycielski w numerze nr 51-52 z 21-28 grudnia 2022 r.. Polecamy artykuł autorstwa Piotra Skury – wydanie tego numeru dostępne jest w wersji elektronicznej.
Głos Nauczycielski – EWYDANIE TUTAJ.
 
 
Published in Aktualności

image018

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMUNIKAT - Działania ZNP dot. ustawy o zawodach medycznych i nauczycielach logopedach 

W kontekście projektu ustawy o zawodach medycznych kierowane są do Związku Nauczycielstwa Polskiego liczne pytania dotyczące wykonywania zawodu logopedów, dla których podstawowym miejscem zatrudnienia jest placówka oświatowa.
W związku z tym, że ustawa ta włącza logopedów do zawodów medycznych, Zespół Polityki Edukacyjnej ZNP przesłał do ministra zdrowia pytanie, czy zapisy ustawy pozwalać będą na wykonywanie zawodu logopedy poza systemem oświaty bez konieczności kwalifikacji medycznych. 
Natomiast 24 kwietnia 2023 r. Komisja Pedagogiczna i Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP zorganizuje spotkanie, w którym wezmą udział – poza członkami Komisji – przedstawiciele nauczycieli logopedów, a także przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów – Milena Stasiak.
Głównym celem spotkania jest omówienie zagrożeń wynikających z projektu ustawy o zawodzie medycznym oraz przyjęcie stanowiska Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie podjęcia wspólnych działań z przedstawicielami Polskiego Związku Logopedów.
 
LIST ZNP DO MZ
Warszawa 18.04.2023 r.
                                                                                      Pan Adam Niedzielski
                                                                                      Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze!
W obiegu prawnym – uzgodnieniach międzyresortowych procedowany jest projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Do Związku  Nauczycielstwa Polskiego napływają liczne zapytania dotyczące wykonywania zawodu logopedy, dla których podstawowym miejscem zatrudnienia jest  szkoła czy przedszkole, a wykonują oni  również pracę logopedy z uczniami  w formach pozaszkolnych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. 
W związku z powyższym, Związek wychodząc naprzeciw obaw zaniepokojonych nauczycieli logopedów, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi w formach poza szkołą, prosi pana ministra o wyjaśnienie: Czy resort zdrowia w rozporządzeniu o wymaganiach kwalifikacyjnych niezbędnych  do wykonywania zawodu medycznego planuje uznać kwalifikacje wymagane od nauczycieli logopedów określone  w rozporządzeniu MEN z 1.08.2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2022 r.poz.1289 ze zmianami)  za wystarczające do wykonywania zawodu  logopedy poza systemem oświaty.
 
 
Published in Aktualności

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 8 gości.

Licznik odwiedzin

484114
Dzisiaj347
Wczoraj577
W tym tygodniu3182
W tym miesiącu14187

Search

facebook_page_plugin