Items filtered by date: kwiecień 2024

poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:21

INFORMACJA NR 21 z dnia 13 kwietnia 2024r.

image001image003image005

 

 

 

 

 

 

W Okręgu POMORSKIM rozpoczęły się oddziałowe zebrania sprawozdawczo-wyborcze/ oddziałowe konferencje delegatów, na których wielu działaczy związkowych podejmuje decyzje o pełnieniu odpowiedzialnych funkcji w szeregach naszej organizacji w kolejnych latach 2024-2029. 
Nie będzie to łatwa kadencja, a raczej wymagająca wielkiej determinacji w działaniach. Wyzwania przed którymi staną nowe władze organizacji pomorskiego #ZNPwymagać będą ciągłego doskonalenia w pogłębianiu wiedzy z zakresu prawa związkowego i oświatowego oraz jego interpretacji. 
Pamięć o tym, że ZNP jest jednolitym, dobrowolnym, niezależnym i samorządnym związkiem zawodowym pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki sprawi, że Wasze działania będą skuteczniejsze i spełnią oczekiwania członkiń i członków naszej związkowej rodziny. 
Wierzymy, że każde zebranie/konferencja wypracuje cenne uwagi i wnioski, które staną się impulsem do wypracowania strategii i programu działania ZNP na kolejne lata. Powodzenia
Razem możemy więcej!
@obserwujący #znpdziała #razemwznp

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:19

INFORMACJA NR 20 z dnia 13 kwietnia 2024r.

image009

W Okręgu Pomorskim zakończyły się wybory w ogniskach, Oddziałowych Sekcjach Emerytów i Rencistów, Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów. W dalszym ciągu trwają  wybory w Oddziałach ZNP. Udział w zebraniach członków naszej organizacji jest zadawalająca. Niemalże w każdej  strukturze organizacyjnej Związku  pojawiają się nowi działacze, którzy podjęli wyzwania związkowe w kadencji 2024-2029r. Jesteśmy przekonani, że przy wsparciu Koleżanek i Kolegów  z dużym bagażem związkowych doświadczeń, zakładowe organizacje związkowe sprostają nowym wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zaproponowane przez resort edukacji zmiany w organizacji pracy szkoły.

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:15

INFORMACJA NR 19 z dnia 13 kwietnia 2024r.

image011image013image015image017

 

 

 

 

 

8 kwietnia ukonstytuował się Okręgowy Klubu Młodego Nauczyciela: Przewodnicząca kol. Marta Raniszewska, wiceprzewodnicząca: kol. Dominika Gutowska wiceprzewodniczący kol. Mateusz Majka.

Gratulujemy

Mają w sobie #MEGA MOC !!!!

Polecamy wywiad z Martą Raniszewską - Przewodniczącą Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela oraz Oddziałowego Klubu Młodego w Gdańsku, w najnowszym Głos Nauczycielski:

"Postanowiłam się również zaangażować w działalność związku zawodowego, ponieważ zrozumiałam, że nauczycielom potrzebne jest wsparcie. (...) Zdecydowałam więc, że sama się zaangażuję. Początkowo postanowiłam po prostu zapytać, jakie możliwości są dostępne dla mnie w ramach #ZNP. Kiedy po rozmowie z prezesem ogniska zaproponowano mi mnóstwo rzeczy w ramach rozwoju dodatkowego, pomyślałam – wchodzę w to”.

Więcej przeczytacie w Głosie!

#razemwznp #znpdziała

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:10

INFORMACJA Nr 18 z dnia 13 kwietnia 2024r.

image023image025

 

 

 

 

 

 

Koleżanki i Koledzy – Prezesi Oddziałów ZNP

Kolega Franciszek Potulski dysponuje danymi dotyczącymi liczby uczniów, wielkości części oświatowej subwencji ogólnej w latach 2023 i 2024, koszty wykonania zadań oświatowych  w stosunku do subwencji i wysokością wynagrodzeń nauczycieli w roku 2023.

Dane każdy Prezes Oddziału ZNP może  uzyskać za pośrednictwem Okręgu dla wskazanej gminy (lub paru gmin). Proszę kontakt z SEKRETARIATEM okręgu pomorskiego ZNP

Analiza części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024  (subwencja oświatowa)

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:09

INFORMACJA Nr 17 z dnia 13 marca 2024r.

image027

12 marca 2024 r. delegacja ZNP w składzie: Bożena Dwornik, przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP i Ewa Stelmach, członek Prezydium KSPAiO oraz Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP, spotkała się z dr. Liwiuszem Laską, Dyrektorem Generalnym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rozmowy dotyczyły sytuacji pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych. Przedstawiciele ZNP postulowali m.in. wyłączenie dodatków z płacy minimalnej i powiązanie jej z wynagrodzeniem zasadniczym. Zgodnie z ustaleniami, rozmowy będą kontynuowane.

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 13:04

INFORMACJA NR 16 z dnia 11 marca 2024

image029image031

 

 

 

 

 

 

 

Już po raz 17. spotkała się Pomorska Rada Oświatowa, kilkaset osób - dyrektorów szkół, samorządowców, nauczycieli i ekspertów wspólnie debatowało nad kierunkami zmian w polskiej oświacie. Dziękujemy za zorganizowanie przez MARSZAŁKA Wojewodztwa Pomorskiego I części debaty o przyszłości polskiej edukacji w dniu 11 marca godz.11.00 - 14.00 w Gdańsku. Dziękujemy za udział w debacie kol. Sławomirowi Broniarzowi- Prezesowi ZNP oraz członkom i członkiniom ZNP okręgu pomorskiego. W Pomorskiej Radzie Oświatowej z ramienia ZNP zasiadają: Elżbieta Markowska - prezes okręgu pomorskiego ZNP oraz Franciszek Potulski - były sekretarz stanu w MENIS /2003-2004/.

Przypomnijmy, że PRO jest społecznym organem systemu oświaty, działającym w województwie pomorskim. Powołana została przez sejmik województwa w 2016 roku. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym i koncentruje się na rozpoznawaniu potrzeb oświatowych na obszarze województwa pomorskiego oraz nakreślaniu sposobów ich zaspokajania.

image033

11marca br godz.14.00- 16.00 kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Pani Wojewody Beaty Rutkiewicz OKRĄGŁY STÓŁ DLA POMORSKIEJ EDUKACJI / II części / w którym udział wzięli kurator pomorski, przedstawiciele samorządów, pracodawców, organizacji uczniowskich, związków zawodowych, pracownicy naukowi uczelni wyższych, dyrektorzy, nauczyciele.

Prezes okręgu pomorskiego ZNP kol. Elżbieta Markowska w swoim 3 min. wystąpieniu odnosiła się do: praw i obowiązkow uczniów w kontekście praw i obowiązkow nauczycieli, funkcjonujących komisjach dyscyplinarnych dla nauczycieli w tym braku szkoleń specjalistycznych - prawnych dla osób prowadzących postępowania dyscyplinarne; warunkow i czasu pracy nauczycieli we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych; trudności realizacji przez nauczycieli podstawy programowej w szkołach i placówkach specjalnych; przyczyn w pozyskiwaniu kadry nauczycielskiej na wszystkich etapach kształcenia w tym specjalistów do pracy z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; braku rownych szans "dostępności" uczniów z uwagi na niedostosowanie infrastruktury szkół i placówek dla dzieci i młodzieży z fizyczną niepełnosprawnością; systemowych rozwiązań nauczycielskich wynagrodzeń - szybkiego procedowania inicjatywy obywatelskiej ZNP - zmiany systemu wynagrodzenia nauczycieli, pozwalającej na kształtowanie wynagrodzeń w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, odejście od ustalanej co rocznie w ustawie budżetowej kwoty bazowej uchwalanej przez parlament oraz wpływów politycznych; poprawy wizerunku nadzoru pedagogicznego i zatrudnianiu wysokiej klasy specjalistów - wizytatorów. Samorządowcy podnosili problemy związane z : finansowaniem szkół i placówek niepublicznych; subwencji oświatowej - w tym jej zwiększenia na rzecz realizacji zadań oświatowych zlecanych przez państwo; przekazaniu niektórych kompetencji kuratorów do centrów edukacji nauczycieli / placówek doskonalenia nauczycieli w tym zatrudniania przez te instytucje nauczycieli metodyków. Pracodawcy zgłaszali podwyższenie wagi dla niepełnosprawnego ucznia w szkołach branżowych. Uczelnie wyższe przedstawiały problemy związane z kształceniem nauczycieli i w późniejszych etapach ich doskonaleniem przez firmy zewnętrzne.

Pani Wojewoda pomorska zobowiązała uczestników do pisemnego przesłania uwag i propozycji zmian na adres Urzędu Województwa Pomorskiego w celu wypracowania dokumentu dla Pani minister /w ciągu trzech tygodni/.

Dziękujemy kol.Elzbiecie Markowskiej - Prezesowi okręgu pomorskiego ZNP za aktywny udział i reprezentowanie środowiska pomorskiego ZNP w wydarzeniu.

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 11:58

INFORMACJA NR 15 z dnia 11 marca 2024

image035

Zakaz zadawania prac domowych ingeruje w autonomię nauczyciela

ZNP opiniując ministerialny projekt ws. oceniania, zwraca uwagę, że zakaz zadawania prac domowych ingeruje w autonomię nauczyciela. Odebranie nauczycielowi prawa do wyboru stosowanych przez niego metod dydaktycznych stanowi ingerencję w autonomię nauczyciela. Podważa jego kompetencje i ogranicza możliwość realizacji celów dydaktycznych w sposób uznany za najwłaściwszy wobec potrzeb i możliwości uczniów.

Wg ZNP, w miejsce takiej ingerencji w metodykę nauczania lepsze byłoby wydanie rekomendacji, wytycznych służących efektywnemu wykorzystaniu samodzielnej pracy ucznia i określeniu jej miejsca w procesie dydaktycznym. 

Zamiast likwidować prace domowe, należy je ograniczyć oraz czynić z nich lepsze narzędzie nauki. 

Zdaniem ZNP, jeśli nauczyciel może zadać uczniowi pracę domową, to należy również umożliwić uczniowi uzyskanie oceny z odrobionej pracy.

Published in Aktualności
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 11:49

INFORMACJA NR 14 z dnia 1 marca 2024r.

image037

– To nauczyciele wymagają dzisiaj największego wsparcia i dowartościowania – mówił dr Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych podczas środowej (28.02.2024) konferencji „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”współorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W konferencji uczestniczył prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz przedstawiciele Związku.

Ministrowie, parlamentarzyści, specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych dyskutowali o rozwiązaniach na rzecz systemowego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jednym z wątków dyskusji był także dobrostan nauczycieli i nauczycielek. 

Dr Gajderowicz przywołał wyniki badania PIRLS z 2021, które porównywało dobrostan nauczycieli, ich satysfakcję zawodową, ich poczucie przynależności  między rokiem 2016 a 2021. 

– Dobrostan uczniów jest bardzo, bardzo nisko, ale można być jeszcze niżej, jeśli chodzi o to, co się wydarzyło w ostatnich latach z tymi, którzy w największym stopniu są blisko uczniów, z tymi, o których w takiej dyskusji jak dzisiaj, mówi się zdecydowanie za mało – z nauczycielami – zaznaczył. 

Podczas spotkania został zaprezentowany projekt IBE pn. “Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”, działań z obszaru wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które są realizowane przez MEN i inne instytucje (w tym organizacje pozarządowe). 

Wskazano cztery priorytety działań na rzecz poprawy kondycji psychicznej uczniów: promocja zdrowia psychicznego, profilaktyka, pomoc w kryzysie, pomoc w powrocie do zdrowia.

Published in Aktualności

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 163 gości.

Licznik odwiedzin

485345
Dzisiaj578
Wczoraj573
W tym tygodniu578
W tym miesiącu15418

Search

facebook_page_plugin