INFORMACJA NR 16 z dnia 11 marca 2024

image029image031

Już po raz 17. spotkała się Pomorska Rada Oświatowa, kilkaset osób - dyrektorów szkół, samorządowców, nauczycieli i ekspertów wspólnie debatowało nad kierunkami zmian w polskiej oświacie. Dziękujemy za zorganizowanie przez MARSZAŁKA Wojewodztwa Pomorskiego I części debaty o przyszłości polskiej edukacji w dniu 11 marca godz.11.00 - 14.00 w Gdańsku. Dziękujemy za udział w debacie kol. Sławomirowi Broniarzowi- Prezesowi ZNP oraz członkom i członkiniom ZNP okręgu pomorskiego. W Pomorskiej Radzie Oświatowej z ramienia ZNP zasiadają: Elżbieta Markowska - prezes okręgu pomorskiego ZNP oraz Franciszek Potulski - były sekretarz stanu w MENIS /2003-2004/.

Przypomnijmy, że PRO jest społecznym organem systemu oświaty, działającym w województwie pomorskim. Powołana została przez sejmik województwa w 2016 roku. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym i koncentruje się na rozpoznawaniu potrzeb oświatowych na obszarze województwa pomorskiego oraz nakreślaniu sposobów ich zaspokajania.

11marca br godz.14.00- 16.00 kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Pani Wojewody Beaty Rutkiewicz OKRĄGŁY STÓŁ DLA POMORSKIEJ EDUKACJI / II części / w którym udział wzięli kurator pomorski, przedstawiciele samorządów, pracodawców, organizacji uczniowskich, związków zawodowych, pracownicy naukowi uczelni wyższych, dyrektorzy, nauczyciele.

Prezes okręgu pomorskiego ZNP kol. Elżbieta Markowska w swoim 3 min. wystąpieniu odnosiła się do: praw i obowiązkow uczniów w kontekście praw i obowiązkow nauczycieli, funkcjonujących komisjach dyscyplinarnych dla nauczycieli w tym braku szkoleń specjalistycznych - prawnych dla osób prowadzących postępowania dyscyplinarne; warunkow i czasu pracy nauczycieli we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych; trudności realizacji przez nauczycieli podstawy programowej w szkołach i placówkach specjalnych; przyczyn w pozyskiwaniu kadry nauczycielskiej na wszystkich etapach kształcenia w tym specjalistów do pracy z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; braku rownych szans "dostępności" uczniów z uwagi na niedostosowanie infrastruktury szkół i placówek dla dzieci i młodzieży z fizyczną niepełnosprawnością; systemowych rozwiązań nauczycielskich wynagrodzeń - szybkiego procedowania inicjatywy obywatelskiej ZNP - zmiany systemu wynagrodzenia nauczycieli, pozwalającej na kształtowanie wynagrodzeń w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, odejście od ustalanej co rocznie w ustawie budżetowej kwoty bazowej uchwalanej przez parlament oraz wpływów politycznych; poprawy wizerunku nadzoru pedagogicznego i zatrudnianiu wysokiej klasy specjalistów - wizytatorów. Samorządowcy podnosili problemy związane z : finansowaniem szkół i placówek niepublicznych; subwencji oświatowej - w tym jej zwiększenia na rzecz realizacji zadań oświatowych zlecanych przez państwo; przekazaniu niektórych kompetencji kuratorów do centrów edukacji nauczycieli / placówek doskonalenia nauczycieli w tym zatrudniania przez te instytucje nauczycieli metodyków. Pracodawcy zgłaszali podwyższenie wagi dla niepełnosprawnego ucznia w szkołach branżowych. Uczelnie wyższe przedstawiały problemy związane z kształceniem nauczycieli i w późniejszych etapach ich doskonaleniem przez firmy zewnętrzne.

Pani Wojewoda pomorska zobowiązała uczestników do pisemnego przesłania uwag i propozycji zmian na adres Urzędu Województwa Pomorskiego w celu wypracowania dokumentu dla Pani minister /w ciągu trzech tygodni/.

Dziękujemy kol.Elzbiecie Markowskiej - Prezesowi okręgu pomorskiego ZNP za aktywny udział i reprezentowanie środowiska pomorskiego ZNP w wydarzeniu.