Items filtered by date: listopad 2023

czwartek, 16 listopad 2023 13:39

INFORMACJA NR 93 z dnia 15 listopada 2023r.

image003

image005

 

 

 

 

 

 

POLECAMY nauczycielkom i nauczycielom, dyrektorom szkół i placówek oświatowych województwa pomorskiego udział w II Kongresie Edukacji Prawnej.

W dniu 7 grudnia 2023 roku na Wydziale Prawa i Administracji UG odbędzie się II Kongres Edukacji Prawnej. Kongres organizowany jest przez Fundację Teneo oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Kongres Edukacji Prawnej to ogólnopolskie forum wymiany poglądów pomiędzy środowiskiem prawniczym a pedagogicznym w celu znalezienia najlepszych rozwiązań organizacyjnych i merytorycznych dla powszechnego wprowadzenia elementów prawa do systemu edukacji. Podnoszenie świadomości prawnej obywateli, również tych najmłodszych, w dobie często zmieniającego się i coraz bardziej skomplikowanego prawa, staje się koniecznością. Jest to również istotny element budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Uczestnikami Kongresu będą przede wszystkim eksperci ds. edukacji, środowisko nauczycielskie i akademickie, przedstawiciele zawodów prawniczych oraz organizacji pozarządowych.

Udział w Kongresie jest bezpłatny wymaga natomiast wcześniejszej rejestracji. Rejestracja na Kongres odbywa się za pośrednictwem formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej Kongresu: www.kongres.teneo.org.pl. Rejestracja w ramach bloku warsztatowego odbywa się za pośrednictwem formularza dostępnego pod poniższym linkiem: www.evenea.pl/event/IIKEPWarsztaty/.

Aby wziąć udział w Kongresie i warsztatach należy wypełnić dwa formularze rejestracyjne. W przypadku braku chęci udziału w warsztatach należy wypełnić jedynie formularz dostępny na stronie Kongresu.

Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polski Iustitia, Krajowa Izba Radców Prawnych.

II Kongres Edukacji Prawnej | Warsztaty

7 Grudnia 2023, 09:30-16:30 (Czwartek)

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.

POLECAMY udział nauczycielek i nauczycieli, dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa pomorskiego w warsztatach :

Warsztat I: Nauczanie prawa poza schematami | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

Nauka prawa to nie tylko żmudne zapamiętywanie informacji, rozwiązywanie kazusów i ciągłe powtarzanie . To również inne metody, które pozwalają przyswoić skomplikowaną wiedzę, zrozumieć i polubić naukę prawa. Nasi nauczyciele akademiccy, certyfikowani tutorzy, którzy od lat dokształcają się, aby stać się lepszymi dydaktykami, opowiedzą o metodach, które stosują. Będzie, więc coś o metodzie pracy z pytaniami sokratejskimi, o dzienniczkach nauki, o gamefikacji a nawet o wykorzystaniu memów.

Prowadzący:

Anna Podolska - doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego. W 2017 roku obroniła rozprawę doktorską na temat zasady wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w ich systemach wymiaru sprawiedliwości. W pracy badawczej zajmuje się problematyką ochrony praw jednostek w Unii Europejskiej oraz Radzie Europy, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych wyzwań ochrony praw człowieka.

Maciej Wojciechowski - doktor habilitowany nauk prawnych. Adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji UG.

Warsztat II: Wszystkie drogi prowadzą na aplikację - jak zostać prawnikiem z uprawnieniami? | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

Szkoła średnia, studia uniwersyteckie i co dalej? Jak zostać prawnikiem pełną gębą i co to znaczy.

Prowadzący: Bartosz Szolc-Nartowski - doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki (UG), radca prawny, wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, przewodniczący Komisji Aplikacji Krajowej Rady Radców Prawnych, członek Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.

Warsztat III: Chat GPT w edukacji - szansa czy zagrożenie? | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak Chat GPT może wspierać proces nauczania i uczenia się. Rozważymy różnorodne zastosowania, od pomocy w generowaniu materiałów edukacyjnych po tworzenie spersonalizowanych ścieżek uczenia się. Omówimy także potencjalne zagrożenia, takie jak wpływ na umiejętność krytycznego myślenia, ryzyko plagiatu i kwestie związane z prywatnością oraz etyką.

Prowadzący: Wojciech Jankowski - asystent na Wydziale Prawa i Administracji w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa. Prawnik, filozof, aplikant adwokacki i mediator.

Warsztat IV: Jak nauczyć formułować pismo procesowe? Metodyka pracy z uczniami przygotowującymi się do matury z WOS | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

Jednym z najwyżej punktowanych zadań maturalnych z przedmiotu wiedza o społeczeństwie jest przygotowanie projektu pisma procesowego - pozwu, odwołania od decyzji administracyjnej, zawiadomienia o przestępstwie czy też skargi do ETPCz. Jest to także zadanie, które przyprawia o ból głowy tak maturzystów, jak i nauczycieli. Warsztaty będą miały na celu przekazanie nauczycielom "know-how", jak przekazać uczniom umiejętność formułowania tych pism.

Prowadzący: Dawid Rogoziński - radca prawny, nauczyciel akademicki (WPiA UG), wykładowca i prelegent prowadzący szkolenia dla prawników, brokerów ubezpieczeniowych, pracowników banków i zakładów ubezpieczeń. Laureat wyróżnienia przyznawanego przez Studentów WPiA dla nauczycieli akademickich - Dydaktyk Roku 2023. Autor rozdziałów w podręcznikach i materiałach dydaktycznych dla studentów prawa i kierunków okołoprawniczych.

Warsztat V: Jak aktywnie uczyć o procesie - scenariusze zajęć lekcyjnych | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać scenariusze zajęć lekcyjnych pozwalających uczniom aktywnie włączyć się w przebieg procesu sądowego - począwszy od momentu zaistnienia zdarzenia poprzez zainicjowanie postępowania, poprzez sporządzenie skargi inicjującej postępowanie sądowe i przeprowadzenie postępowania przed sądem aż do momentu wydania wyroku. Zaprezentowane zostaną różne scenariusze zajęć, mające na celu wspieranie procesu nauczania i uczenia się o zasadach i przebiegu procesu. Jeden z takich scenariuszy (dotyczący postępowania karnego) uczestnicy przetestują samodzielnie w ramach warsztatów.

Prowadzący:

Joanna Hetnarowicz-Sikora - Sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku orzekająca w wydziale karnym. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych studiów podyplomowych z zakresu Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zarządu SSP IUSTITIA oraz od 2022 roku - Prezes Oddziału Słupskiego SSP IUSTITIA. W stowarzyszeniu odpowiada za obszar szkoleń. Od października 2023 roku jest także ekspertem Team Europe Direct Polska.

Rafał Rudnicki - Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku

Warsztat VI: Jak uczyć młodzież o dezinformacji? | II Kongres Edukacji Prawnej | 12:00-13:15

dostępnych: 23

Fundacja TENEO oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UG serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II Kongresie Edukacji Prawnej wszystkie osoby zainteresowane znaczeniem prawa w życiu codziennym.

Kongres Edukacji Prawnej to pierwsze ogólnopolskie forum wymiany poglądów pomiędzy środowiskiem prawnym a pedagogicznym w celu znalezienia najlepszych rozwiązań formalnych i merytorycznych dla powszechnego wprowadzenia elementów prawa do systemu edukacji.

Podnoszenie świadomości prawnej obywateli, również tych najmłodszych, w dobie często zmieniającego się i coraz bardziej skomplikowanego prawa, staje się koniecznością. Jest to również istotny element budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Uczestnikami Kongresu będą przede wszystkim eksperci ds. edukacji, środowisko nauczycielskie i akademickie, przedstawiciele zawodów prawniczych i organizacji pozarządowych.

Published in Aktualności
czwartek, 16 listopad 2023 13:35

INFORMACJA NR 92 z dnia 11 listopada 2023r.

image009image007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WILNO, Cmentarz na Rossie, 11 listopada 2023 r. W 105 Rocznicę Niepodległej Polski ZNP jest w najważniejszym dla Polaka miejscu, przy grobie Matki i Serca Syna – marszałka Józefa Piłsudskiego.

WILNO, Cmentarz na Antokolu, kwatera polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z bolszewikami, broniąc niepodległości Polski. ZNP złożył kwiaty i zapalił znicze.

CHWAŁA BOHATEROM.

Published in Aktualności
czwartek, 16 listopad 2023 13:33

NFORMACJA NR 91 z dnia 9 listopada 2023r.

 

image011image013

 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - św. Jan Paweł II

W imieniu organizatorów zbiórki dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy przekazali środki finansowe na wsparcie ZESPOŁU Pieśni i Tańca "GROMADA" przy Gimnazjum w Jaszunach - rejon Solecznicki na Litwie.

Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem oddziałów ZNP okręgu pomorskiego w : Ryjewie, Miastku, Przodkowie, Gdańsku, Chojnicach, Redzie, Malborku, Kartuz, Wejherowie gm., Kościerzynie, Somoninie, Bytowie, Wejherowie m., Lęborku, Lipnicy, Rumi, Nowym Dworze Gdańskim, Gdyni, Starogardzie Gdańskim m., Pucku, Szemudzie oraz Zarządowi Okręgu Pomorskiego ZNP w Gdańsku.

Po raz trzeci , tak jak inne okręgi okręg pomorski włączył się w akcję wspierania polskich zespołów pieśni i tańca na Litwie / Zespół Pieśni i Tańca " SOLCZANKA" przy Gimnazjum w Solecznikach, Zespół Pieśni i Tańca " KWIATY POLSKIE" przy Gimnazjum w Ejszyszkach /.

Z wyrazami szacunku i uznania - Elzbieta Markowska prezes okręgu pomorskiego ZNP

" Ludzie o wielkim i wrażliwym sercu, mieszkający w różnych zakątkach Polski, przekazywali środki na to, by mali i więksi Polacy mogli krzewić ojczystą kulturę, poznawać i kultywować polskie tradycje, znać i doskonalić ojczystą mowę, tym samym mieć poczucie dumy z bycia Polakiem, z bycia cząsteczką tak wielkiego narodu o wielkiej i doniosłej przeszłości."

"Przez 123 lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.

Naszym obowiązkiem jest zachować te wszystkie wartości i przekazać przyszłym pokoleniom". - Andżeła Dajlidko, wicedyrektor Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, kierownik zespołu pieśni i tańca „Gromada”.

 

Published in Aktualności
czwartek, 16 listopad 2023 13:05

INFORMACJA NR 90 z dnia 24 pażdziernika 2023r.

Konferencja prasowa ZNP 24.10.2023

image016

 

 

 

 

 

 

24 października 2023 roku ZNP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by powierzył misję tworzenia rządu partiom demokratycznej opozycji, które w wyborach parlamentarnych uzyskały większość parlamentarną i tym samym żeby, jak najszybciej został wyłoniony nowy minister edukacji narodowej.

Szkoły, które zatrudniają ponad 700 tys. nauczycieli wymagają zmian, odnowy, odpolitycznienia, uspokojenia, ale w żadnej mierze nie oczekują rewolucji.

Szkoły samorządowe i odpolitycznione to szkoły wiodące, natomiast w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnim roku w edukacji niepublicznej podwoiła się liczba uczniów. To co dla nas jest ważne, pierwszoplanowe – ponieważ jesteśmy związkiem zawodowym – to podniesienie wynagrodzeń nauczycieli i zabezpieczenie w budżecie na przyszły rok takiej wysokości subwencji oświatowej, aby środki na edukację wzrosły. Mamy na myśli co najmniej 3 proc. PKB .

Należy  powiązać wysokość wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, w konsekwencji  spowoduje automatyzm ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli oraz odpolityczni je, gdyż wysokość wynagrodzenia nie będzie zależna od decyzji polityków.

Chcemy przede wszystkim, żeby uczniowie i uczennice czuli się w szkole bezpiecznie, żeby nie byli obciążeni i przeciążeni, żeby nauczyciele powracali do szkoły. Tylko w ubiegłym roku szkolnym odeszło z zawodu 3 tys. nauczycieli, 3 tys. poszło na emeryturę, a 14 tys. poszło na urlopy zdrowotne. W niedalekiej przyszłości nauczyciele podejmować będą  decyzję, czy wrócić do szkoły.

Jest wiele spraw, które można dość szybko doprecyzować, uregulować i poprawią one warunki pracy nauczycieli, funkcjonowanie szkół oraz warunki nauki uczniów i uczennic jak:

  • wynagrodzenie nauczycieli za godziny ponadwymiarowe, w tym wycieczki szkolne, “białe” i “zielone szkoły”,
  • modyfikacja awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli i dyrektorów,
  • środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli,
  • umocowanie metodyków,
  • wykreślenie z ustawy prawo oświatowe zapisu o odpowiedzialności karnej

A w kolejnej pespektywie:

  • podstawy programowe – równowaga między ilością wiedzy, a umiejętnościami kompetencjami,
  • uelastycznienie ramowych planów nauczania,
  • liczebność oddziałów,
  • rzeczywisty dialog z partnerami społecznymi

To doprowadzi do szkoły otwartej autonomicznej, z mniejszym obciążeniem.

VIDEO – nagranie na facebookowym profilu ZNP:

(20+) Film | Facebook

Relacja na portalu Głosu Nauczycielskiego:

ZNP apeluje do prezydenta, żeby niezwłocznie powierzył misję tworzenia rządu demokratycznej opozycji – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Polecamy także „Fakty TVN” i materiał, w którym wypowiadają się prezes ZNP i wiceprezes ZG ZNP:

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych (tvn24.pl)

 

Published in Aktualności

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 38 gości.

Licznik odwiedzin

483983
Dzisiaj216
Wczoraj577
W tym tygodniu3051
W tym miesiącu14056

Search

facebook_page_plugin