INFORMACJA NR 90 z dnia 24 pażdziernika 2023r.

Konferencja prasowa ZNP 24.10.2023

24 października 2023 roku ZNP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by powierzył misję tworzenia rządu partiom demokratycznej opozycji, które w wyborach parlamentarnych uzyskały większość parlamentarną i tym samym żeby, jak najszybciej został wyłoniony nowy minister edukacji narodowej.

Szkoły, które zatrudniają ponad 700 tys. nauczycieli wymagają zmian, odnowy, odpolitycznienia, uspokojenia, ale w żadnej mierze nie oczekują rewolucji.

Szkoły samorządowe i odpolitycznione to szkoły wiodące, natomiast w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnim roku w edukacji niepublicznej podwoiła się liczba uczniów. To co dla nas jest ważne, pierwszoplanowe – ponieważ jesteśmy związkiem zawodowym – to podniesienie wynagrodzeń nauczycieli i zabezpieczenie w budżecie na przyszły rok takiej wysokości subwencji oświatowej, aby środki na edukację wzrosły. Mamy na myśli co najmniej 3 proc. PKB .

Należy  powiązać wysokość wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, w konsekwencji  spowoduje automatyzm ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli oraz odpolityczni je, gdyż wysokość wynagrodzenia nie będzie zależna od decyzji polityków.

Chcemy przede wszystkim, żeby uczniowie i uczennice czuli się w szkole bezpiecznie, żeby nie byli obciążeni i przeciążeni, żeby nauczyciele powracali do szkoły. Tylko w ubiegłym roku szkolnym odeszło z zawodu 3 tys. nauczycieli, 3 tys. poszło na emeryturę, a 14 tys. poszło na urlopy zdrowotne. W niedalekiej przyszłości nauczyciele podejmować będą  decyzję, czy wrócić do szkoły.

Jest wiele spraw, które można dość szybko doprecyzować, uregulować i poprawią one warunki pracy nauczycieli, funkcjonowanie szkół oraz warunki nauki uczniów i uczennic jak:

• wynagrodzenie nauczycieli za godziny ponadwymiarowe, w tym wycieczki szkolne, “białe” i “zielone szkoły”,
  • modyfikacja awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli i dyrektorów,
  • środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli,
  • umocowanie metodyków,
  • wykreślenie z ustawy prawo oświatowe zapisu o odpowiedzialności karnej

A w kolejnej pespektywie:

• podstawy programowe – równowaga między ilością wiedzy, a umiejętnościami kompetencjami,
  • uelastycznienie ramowych planów nauczania,
  • liczebność oddziałów,
  • rzeczywisty dialog z partnerami społecznymi

To doprowadzi do szkoły otwartej autonomicznej, z mniejszym obciążeniem.

VIDEO – nagranie na facebookowym profilu ZNP:

(20+) Film | Facebook

Relacja na portalu Głosu Nauczycielskiego:

ZNP apeluje do prezydenta, żeby niezwłocznie powierzył misję tworzenia rządu demokratycznej opozycji – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Polecamy także „Fakty TVN” i materiał, w którym wypowiadają się prezes ZNP i wiceprezes ZG ZNP:

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych (tvn24.pl)