INFORMACJA NR 166 z dnia 27 grudnia 2021r.

W niedzielę (26 grudnia), w wieku 91 lat zmarł Wacław Kupper – członek ZNP Oddziału w Lęborku, były wiceminister oświaty i wychowania (1982–1987), a także naczelnik Lęborka (1977–1982), przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego I kadencji (1999–2002), przewodniczący Szkolnego Związku Sportowego (1984–1992).

Człowiek prawy, wielkiego serca, oddany pracy dla edukacji, lubiany i szanowany przez związkowców, nauczycieli, młodzież i społeczność lokalną. Oddany pracy na rzecz innych, sprawdzony przyjaciel. Wacku na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci .

Okręg Pomorski ZNP kieruje wyrazy współczucia dla Rodziny oraz Koleżanek i Kolegów Oddziału ZNP w Lęborku.

ZNP okręg pomorski dziękuje ZO ZNP w Lęborku za szczególną pomoc i wsparcie kol. Wacka w czasie choroby  .

Wacław Kupper (ur. 1930 w Wysinie) ukończył Liceum Pedagogiczne w Lęborku. Potem kształcił się w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie i na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta, gdzie uzyskał tytuł magistra historii. W latach 1950–1964 pracował w szkolnictwie miejskim w Lęborku, m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Następnie podjął pracę w nadzorze pedagogicznym w Lęborku i Słupsku. Był m.in. inspektorem i wizytatorem szkolnym oraz zastępcą kuratora. Sprawował funkcję dyrektora departamentu szkolnictwa w ministerstwie oświaty.  W 1982 został powołany na urząd podsekretarza stanu w ministerstwie oświaty i wychowania, który pełnił do 1987.  W latach 1984–1992 stał na czele Szkolnego Związku Sportowego jako jego przewodniczący. Przez szereg lat działał w Stronnictwie Demokratycznym, był m.in. przewodniczącym jego struktur w Lęborku oraz członkiem Centralnego Komitetu w Warszawie. Na przełomie lat 70. i 80. sprawował funkcję naczelnika Lęborka.   W 1988 był z ramienia SD wiceprzewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach do rad narodowych, w następnym roku zasiadł w Komisji podczas wyborów parlamentarnych.  W latach 80. był kierownikiem Wydziału Organów Przedstawicielskich i Samorządowych CK SD, a na początku lat 90. kierował Centralnym Ośrodkiem Kształcenia Kadr SD. Był przewodniczącym Rady Powiatu Lęborskiego I kadencji (1999–2002) z ramienia SLD. W 2015 r. Wacław Kupper nominowany był do Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew”.

W imieniu Okręgu Pomorskiego ZNP wyrazy współczucia kieruję do Rodziny oraz wszystkich Koleżanek i Kolegów słupskiego oddziału ZNP w Słupsku.

JANECZKA pozostanie na zawsze w naszej pamięci .

ZNP okręg pomorski dziękuje ZO ZNP w Słupsku za wieloletnią opiekę nad samotną nestorką rodu słupskiego ZNP ZNP oraz szczególną pomoc i wsparcie kol. Janeczki w czasie choroby.