INFORMACJA NR 167 z dnia 27 grudnia 2021r.

Przemysław Czarnek o nowym przedmiocie w szkołach (PR24/24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ocenił, że dzięki tym zmianom "nauczyciel będzie bardziej dostępny

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek w Polskim Radiu powiedział, że zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie "najpóźniej w kwietniu przyszłego roku, żeby można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny rozpoczynający się 1 września 2022 r.".

Poinformował, że propozycja tych zmian zostanie przekazana do konsultacji na początku nowego roku.

"Będą to zmiany, o których od dawna mówiliśmy, z wieloma okresami przejściowymi i udogodnieniami, wcześniejszą emeryturą, ale także z nowym systemem wynagrodzeń nauczycieli, czyli czymś, co było postulowane przez Solidarność - nad tym przepisem jeszcze pracujemy" - wskazał.

Minister podkreślił, że zmiany te są niezwykle ważne przede wszystkim "dla uczniów i rodziców, a nie dla nauczycieli w pierwszej kolejności". Dopytywany, jakie zmiany będą kluczowe dla uczniów, wskazał, że "nauczyciel będzie bardziej dostępny dla ucznia, a nie dla biurokracji".

Do 17 stycznia potrwają konsultacje publiczne projektów rozporządzeń ministra edukacji i nauki dotyczące nowego przedmiotu historia i teraźniejszość i zmiany w podstawie programowej historii oraz wiedzy o społeczeństwie (zakres rozszerzony). Jak poinformowało MEiN, celem zmian jest wzmocnienie komponentu historii najnowszej w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych w połączeniu z treściami z zakresu wiedzy o społeczeństwie, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązkowego, chronologicznego i pełnego kursu historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarek we wtorek w Polskim Radiu 24 podkreślał, że młodzież powinna się uczyć historii najnowszej - drugiej połowy XX w. i pierwszych 15 lat XXI w., w tym również wiedzy o społeczeństwie.

"Wiedza o społeczeństwie nie będzie wyrugowana ze szkół, wiedza o społeczeństwie będzie w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość. Będzie również wiedza o społeczeństwie jako przedmiot rozszerzony na maturze" - powiedział minister.

Czarnek skomentował również krytyczne opinie o planowanych zmianach. "Wzbudza to emocje tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez co najmniej dwie dekady albo nawet dwie i pół dekady, tego jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa, co się działo również w tym wolnym państwie po '89 roku. Wydaje mi się, że celowo nie uczono na taką skalę historii najnowszej, żeby można było manipulować młodzieżą. To, że teraz nie będzie można manipulować młodzieżą, to boli to niektórych, którzy tak jak niektórzy związkowcy z jednego związku zawodowego porównują to do jakiegoś krótkiego kursu historii Stalina z '38 roku, którego ja nie znam, ale oni najwyraźniej znają" - powiedział.

Wciąż trwają negocjacje między ministerstwem a Solidarnością (pod patronatem Kancelarii Prezydenta) w zakresie podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Pozostałe związki zawodowe także bywają zapraszane na rozmowy w ministerstwie.

Związki porozumiały się w zakresie wspólnego frontu negocjacji z ministerstwem, ale dziś już ten układ jest nieaktualny.