INFORMACJA NR 147 z dnia 26 listopada 2021r.

image009image011

Opinia ZNP ws. subwencji ogólnej w roku 2022 - ZNP : ZNP

Uwagi wstępne do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022 – okręg pomorski ZNP / Zespół ds. opiniowania aktów prawnych przy Zarządzie Okręgu Pomorskiego ZNP /.

Zmiany proponowane  w powyższym projekcie rozporządzenia dotyczą powiązania wag P1 i P2 z tzw. wskaźnikiem zamożności JST i wielkością szkoły. Zwiększenie obciążenia samorządów kosztami związanymi z utrzymaniem placówek oświatowych , przerzucenie obowiązku Państwa na Samorządy. W przyszłości może to spowodować likwidację placówek aby pomniejszyć koszty związane z utrzymaniem placówek oświatowych  działających na terenie JST.

Następna zmiana dotyczy finansowania szkół gdzie nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki / szkoły dla dorosłych/ . Pomniejszono wagi naliczane za uczestnictwo w zajęciach , natomiast zwiększono wagi za zdawalność egzaminu zewnętrznego  co według organów prowadzących jest bardzo niekorzystne ponieważ w większości uczniowie tych szkól  nie przystępują do egzaminów zewnętrznych .

Wprawdzie pozytywną zmianą jest podniesienie wagi na wychowanków szkolnych Ośrodków Wychowawczych z 6,5 na 7,8 , ale zabieg ten został zrobiony kosztem innych pomniejszonych wag.

Finansowy standard A powinien zostać określony w wyższej wysokości. Wzrost o 0,8% w porównaniu do roku 2021 nie zaspokoi potrzeb finansowych  JST w prowadzeniu placówek oświatowych. Ponadto proponowane zmiany w podziale subwencji nie uwzględniają wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w roku 2022.

Stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego do przedłożonego projektu rozporządzenia jest negatywne.

Projekt subwencji na rok 2022 nie gwarantuje prawidłowego zabezpieczenia finansowania zadań oświatowych w sposób umożliwiający zabezpieczenie prawidłowej ich realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego  - 23 listopada 2021r.