INFORMACJA NR 64 z dnia 14 maja 2021r.

W nawiązaniu do Informacji nr 62 z dnia 29 kwietnia br. w której znalazły się treści dotyczące uwagi ZNP na brak w projekcie rozporządzenia szczegółowej regulacji w zakresie organizacji dodatkowych zajęć wspomagających uczniów w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym wynagradzania nauczycieli za realizację tych zajęć. Związek – za pośrednictwem parlamentarzystów – złożył poprawki do ustawy gwarantujące zabezpieczenie środków finansowych na prowadzenie ww. zajęć, w tym na wypłatę wynagrodzenia dla nauczycieli.

Senat na posiedzeniu plenarnym 13 maja br. wprowadził kilka ważnych poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zdecydował m.in. o zwiększeniu w 2021 r. ze 187 mln zł do 280 mln zł kwoty rezerwy subwencji oświatowej przeznaczonej na wynagrodzenia dla nauczycieli, którzy będą prowadzili zajęcia wyrównawcze po powrocie szkół do stacjonarnej pracy.

Izba opowiedziała się także za poprawką ZNP dotyczacą doprecyzowania, że rezerwa subwencji oświatowej na pewno zostanie przeznaczona „na dodatkowe zajęcia wspomagające, które wyrównują różnice edukacyjne” (sfinansowanie kosztów prowadzenia zajęć wspomagających dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół artystycznych prowadzonych po powrocie do nauczania w szkołach), a nie na inne cele.

Senat za poprawką ZNP ws. zajęć wyrównawczych w szkołach!