INFORMACJA NR 31 z dnia 8 lutego 2021r.

Rozporządzenie Ministra edukacji i nauki z dnia 3 lutego 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Konkursy na dyrektora szkoły znowu można przesunąć

Dyrektorom szkół, których kadencja kończy się w tym roku szkolnym, samorząd może przedłużyć powierzenie stanowiska nawet do 31 sierpnia 2026 r. – zakładają nowe przepisy.

Od soboty, 6 lutego obowiązują zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Ministerstwo edukacji uregulowało w nim przede wszystkim kwestię konkursów na stanowisko dyrektora szkoły, które miałyby się odbyć przed 2 września.

Zgodnie z rozporządzeniem w takim przypadku organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi jednostki systemu oświaty na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2026 r., jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny.

Resort dopuścił także możliwość powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora jednostki systemu oświaty wicedyrektorowi, a w jednostce, w której nie ma wicedyrektora nauczycielowi tej jednostki. W tym przypadku terminem granicznym jest 31 sierpnia 2022 r.

Trzecia wprowadzona przepisami możliwość to przedłużenie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora jednostki systemu oświaty, maksymalnie do 31 sierpnia 2022 r.

W myśl przepisów przedłużenia takie mogą odbyć się po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratorium oświaty oraz po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki.

W przypadku jednostek systemu oświaty nowo zakładanych samorząd może powierzyć stanowisko dyrektora ustalonemu przez siebie kandydatowi na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2022r., jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny. Tu także warunkiem jest pozytywna opinia organu nadzoru pedagogicznego.

Podobne rozwiązania ministerstwo edukacji wprowadziło w kwietniu ubiegłego roku.