INFORMACJA NR 30 z dnia 7 lutego 2021r.

NIK: Wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkół specjalnych - GazetaPrawna.pl

NIK o kształceniu w szkołach specjalnych - Najwyższa Izba Kontroli

Kontrola NIK podaje : w 11/12 kontrolowanych szkołach występuje co najmniej jedna nieprawidłowość dot. organizacji nauczania, warunków lokalowych, wyposażenie sal lekcyjnych, bezpieczeństwa lub higieny.

W okresie (2017–2020) ministerstwo edukacji w ograniczonym zakresie monitorowało warunki kształcenia w szkołach specjalnych, koncentrując się w większym stopniu na tak zwanej edukacji włączającej, prowadzonej przez placówki ogólnodostępne.

W trzech projektach rozporządzeń podało, że dokonane zmiany w związku z wprowadzona reforma A. Zalewskiej nie spowodują dodatkowych skutków finansowych, nie przedstawiając - mimo takiego obowiązku - żadnych analiz, które by to potwierdziły, co - zdaniem NIK - jest nierzetelne.

W efekcie jednej z tych zmian, dotyczącej liczebności klas dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w 2018 r. w porównaniu do 2017 r. liczba oddziałów w szkołach specjalnych wzrosła o 7 proc., co według NIK mogło wpłynąć na koszty ich prowadzenia.

NIK wskazuje, że ministerstwo edukacji nie zapewniło również w wymaganym terminie, czyli przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018, a także w kolejnych latach, wszystkich podręczników i materiałów dydaktycznych dostosowanych do zmienionej podstawy programowej kształcenia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ostatecznie tylko w połowie kontrolowanych placówek uczniowie mieli wystarczający do nich dostęp.
Niemal połowa objętych kontrolą jednostek samorządu terytorialnego nie przygotowała dokumentów strategicznych uwzględniających lokalne potrzeby w zakresie szkolnictwa specjalnego, dotyczących np. programów integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, podnoszenia kompetencji nauczycieli, prac modernizacyjnych w zakresie przystosowania szkół ogólnodostępnych do potrzeb osób niepełnosprawnych czy doposażenia placówek w pomoce dydaktyczne.
NIK stwierdził nieprawidłowości w zakresie zapewnienia podopiecznym bezpieczeństwa i higieny oraz właściwej organizacji nauczania : przekroczona dopuszczalna liczba uczniów, realizacja mniejszej liczby godzin zajęć edukacyjnych niż planowano, niewłaściwa organizacja zajęcia rewalidacyjnych - nie zrealizowano minimalnej liczby zajęć lub trwały one krócej niż 60 minut; brak prawidłowej organizacji zajęć edukacyjnych i rewalidacyjnych, a także zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej co zdecydowanie narusza prawa uczniów do nauki i zagraża realizację celów kształcenia.
Nie wszystkie szkoły radzą sobie z pandemia i wyzwaniami, / nieprzygotowanie szkół do zdalnego nauczania - brakowało m.in. odpowiedniego sprzętu komputerowego, większość nauczycieli nie była przygotowana do pracy w przestrzeni wirtualnej; ograniczony dostęp uczniów do internetu, problemy w kontaktach z rodzinami dysfunkcyjnymi, które odmawiały współpracy z nauczycielami, brak dostępnych online materiałów dydaktycznych dostosowanych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.
Losy absolwentów szkół specjalnych nie są monitorowane. Izba wskazuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie mając takiego obowiązku nie wypracowało mechanizmów, dzięki którym mogłoby gromadzić i analizować dane dotyczące losów absolwentów takich placówek. Systematycznego i zorganizowanego monitoringu nie prowadziły również odpowiedzialne za oświatę samorządy i same szkoły specjalne.
Źródło: PAP