Items filtered by date: styczeń 2024

poniedziałek, 22 styczeń 2024 13:01

INFORMACJA NR 9 z dnia 19 stycznia 2024r.

Projekt rozporządzenia płacowego

image001

19 stycznia br. Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Ministerstwo edukacji zaproponowało następujące stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym):

  • nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) – 4 908 zł
  • nauczyciel mianowany – 5 057 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł

Ministerstwo edukacji zaproponowało zmiany, w wyniku których minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego wzrosną dla nauczycieli:

  • nieposiadających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – o 1 218 zł;
  • mianowanych – o 1 167 zł;
  • dyplomowanych – o 1 365 zł.

Projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania przez reprezentatywne organizacje związkowe.

Spotkanie uzgodnieniowe projektu odbędzie się 1 lutego br. w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

Przypominamy, że 4 grudnia 2023 roku Prezydium Zarządu Głównego ZNP przyjęło uchwałę i stanowisko w sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r.:

„Prezydium ZG ZNP wnosi o realizację od 1 stycznia 2024 r. zadeklarowanego przez demokratyczną opozycję w kampanii wyborczej co najmniej 30% wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jednak nie mniej niż 1500 zł.”

Published in Aktualności
poniedziałek, 22 styczeń 2024 12:58

INFORMACJA NR 8 z dnia 16 stycznia 2024r.

Porównaj nauczycielskie emerytury, zanim podejmiesz decyzję!

image003

ZNP przygotował plakat porównujący wcześniejsze emerytury i świadczenia kompensacyjne „Wcześniejsza emerytura czy świadczenie kompensacyjne? Porównaj nauczycielskie emerytury, zanim podejmiesz decyzję!” (PLAKAT TUTAJ).

Porównujemy warunki, jakie trzeba spełnić, aby przejść na konkretne świadczenie, wysokość emerytury a także możliwość podjęcia pracy.

Plakat będzie drukowany także w Głosie Nauczycielskim.

 Przypominamy także, że ZNP domaga się faktycznego przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela.

W 2023 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego zgłaszał korzystne dla nauczycieli poprawki do ustawy wprowadzającej nowe emerytury dla nauczycieli, ponieważ zaproponowane w ustawie emerytury stażowe nie są powrotem do wcześniejszych emerytur, które obiecywał minister edukacji Przemysław Czarnek.

Związek proponował wówczas m.in.:

  • zagwarantowanie, że emerytura stażowa nie będzie niższa od minimalnej,
  • umożliwienie nauczycielom otrzymującym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie i bez zgody kuratora,
  • rozszerzenie kompensówek na nauczycieli m.in. poradni, pałaców młodzieży, centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego,
  • umożliwienie nauczycielom z kompensówką pracy w szkole na stałe, a nie tylko do końca sierpnia.

Przypominamy komentarz ZNP w tej sprawie.

Sejm przegłosował nowelizację Karty Nauczyciela wprowadzającą emerytury stażowe. Niestety ówczesna większość rządząca odrzuciła proponowane przez ZNP poprawki.

ZNP domagał się i domaga się faktycznego przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela.

Published in Aktualności
poniedziałek, 22 styczeń 2024 12:56

INFORMACJA NR 7 z dnia 16 stycznia 2024r.

Wniosek ZNP do Ministerstwa Cyfryzacji dot. rozszerzenia grupy nauczycieli uprawnionych do bonu na laptop

image005

Związek Nauczycielstwa Polskiego w piśmie do Ministra Cyfryzacji z 16 stycznia 2024 roku wnioskuje o:

  • włączenie nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych do grupy nauczycieli uprawnionych do bonów na laptop,
  • przyspieszenie objęcia bonami na laptop nauczycieli klas I – III szkół podstawowych oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych,
  • rozpoczęcie dyskusji o koordynacji działań w zakresie cyfryzacji placówek oświatowych w kontekście tworzonej przez MEN Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji,
  • spotkanie w celu omówienia powyższych tematów.
Published in Aktualności
poniedziałek, 22 styczeń 2024 12:52

INFORMACJA NR 6 z dnia 8 stycznia 2024r.

Wniosek ZNP do MPiPS ws. wyłączenia godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z minimalnego wynagrodzenia

image007

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Minister Pracy z wnioskiem o znowelizowanie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w ten sposób, aby wśród składników wynagrodzenia niezaliczanych do płacy minimalnej zostało uwzględnione wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw. Obecnie nauczyciele wykonujący dodatkową pracę w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw, mają zdecydowanie gorszą sytuację prawną w zakresie prawa do wyrównania w porównaniu do tej samej grupy nauczycieli, którzy nie realizują zajęć w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw.

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:46

INFORMACJA NR 5 z dnia 12 stycznia 2024r.

image001

Pracodawca musi określić zasady refundacji okularów korekcyjnych
Dorian Lesner
PRAWO PRACY BHP

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:43

INFORMACJA NR 4 z dnia 11 stycznia 2024r.

image003

11 stycznia 2024r. w Sali Polskie Niebo Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie ze Związkiem Gmin Pomorskich w którym zrzeszonych jest  100 gmin województwa pomorskiego. ZGP  działa 32 lata. W spotkaniu  uczestniczyła kol. Elżbieta Markowska – prezes okręgu pomorskiego ZNP oraz ponad 150 przedstawicieli samorządów oraz instytucji współpracujących z #ZNP

Dziękujemy za wyróżnienie naszej organizacji związkowej. Liczymy na dalszą owocną współpracę.

Prezes okręgu pomorskiego dziękując za wieloletnią współpracę podsumowała pracę samorządów na rzecz pomorskiej edukacji, która ze względów niedoszacowanych środków finansowych na prowadzenie szkół i placówek oświatowych nie była  i nie jest łatwa. Ponadto zwróciła się do samorządów o dalszą konstruktywną współpracę opartą na rzetelnym dialogu i niepozorowanych negocjacjach. Podkreśliła, że jest jeszcze sporo do zrobienia, by poprawić warunki pracy i płacy nauczycieli oraz pracowników nie będących nauczycielami … i mimo  istniejących różnych poglądów w spojrzeniu na funkcjonowanie naszej edukacji przez pryzmat samorządu i związków  zawodowych to punktem zbieżnym tej współpracy jest jakość pomorskiej edukacji, której podmiotem jest dziecko-uczeń. Natomiast fundamentem polskiej edukacji jest dobry nauczyciel. Dlatego nadrzędnym celem wspólnego działania od 2024r.  niech będzie  praca na rzecz podniesienia prestiżu zawodu  nauczyciela. ROK  2024r. będzie nowym otwarciem poprawy finansów samorządów oraz  warunków pracy i godnych wynagrodzeń pracowników oświaty na miarę XXI wieku.

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:41

INFORMACJA NR 3 z dnia 8 stycznia 2024r.

image007

https://znp.edu.pl/wniosek-znp-do-mpips-ws-wylaczenia-godzin-ponadwymiarowych-i-doraznych-zastepstw-z-minimalnego-wynagrodzenia/

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Minister Pracy z wnioskiem o znowelizowanie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w ten sposób, aby wśród składników wynagrodzenia niezaliczanych do płacy minimalnej zostało uwzględnione wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw. Obecnie nauczyciele wykonujący dodatkową pracę w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw, mają zdecydowanie gorszą sytuację prawną w zakresie prawa do wyrównania w porównaniu do tej samej grupy nauczycieli, którzy nie realizują zajęć w ramach godzin ponadwymiarowych i/lub doraźnych zastępstw.

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:40

INFORMACJA NR 2 z dnia 5 stycznia 2024r.

image009

https://znp.edu.pl/tzw-godziny-czarnkowe-to-nie-zajecia-i-lekcje-komunikat-znp-5-01-2024/

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w jednym z ostatnich wywiadów mówiła o innym niż dotychczas wykorzystaniu tzw. godzin czarnkowych. Słowa te wywołały niepokój nauczycieli i nauczycielek obawiających się, że jest to zapowiedź zwiększenia obowiązkowego pensum.

– Musi się znaleźć miejsce na pomoc dla uczniów. Uważamy, że jednym z rozwiązań jest to, żeby inaczej wykorzystać, niż to było proponowane, tzw. godzinę czarnkową – powiedziała wiceminister Katarzyna Lubnauer. (…) – Godziny czarnkowe trzeba wykorzystać w innym celu np. żeby w tych godzinach dziecko mogło uzyskać pomoc czy to przy tym przysłowiowym odrabianiu lekcji, czy w postaci kółka, czy zajęć sportowych, czy zajęć plastycznych – powiedziała wiceminister.

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:38

INFORMACJA NR 1 z dnia 4 stycznia 2024r.

image011

4 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie Sławomira Broniarza, prezesa ZNP i Janusza Szczerby, prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP z nowym Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem.

Spotkanie dotyczyło bieżących spraw związanych z nauką i szkolnictwem wyższym oraz sytuacją nauczycieli akademickich i pracowników. Minister mówił m.in. o współpracy, wzroście nakładów na naukę w 2024 roku oraz o konieczności podsumowaniem reformy ministra Jarosława Gowina z 2019 roku.

1 stycznia 2024 r. nastąpił podział Ministerstwa Edukacji i Nauki na dwa odrębne resorty – Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Siedziba MNiSW mieści się w Warszawie przy ul. Wspólnej 1/3.

Zapraszamy na debatę

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP zaprasza do udziału w dyskusji “Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku

  • środa, 10 stycznia, godz. 17:00 – 18:30
  • Korytarz główny (I piętro) Zarządu Głównego ZNP ul. Juliana Smulikowskiego 6/8, Warszawa (Wejście od Wybrzeża Kościuszkowskiego)

Transmisja Live na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/765988445360375

Published in Aktualności
piątek, 12 styczeń 2024 10:29

INFORMACJA NR 100 z dnia 19 lutego 2023r.

image036

https://znp.edu.pl/kalendarium-2016-2023-nauczyciele-i-pracownicy-oswiaty-i-nauki-zrobiliscie-to/

Ochrona systemów demokratycznych oznacza aktywne wypowiadanie się, zainteresowanie sprawami publicznymi, walkę o własne prawa oraz prawa koleżanek i kolegów, a także uczennic i uczniów. Najbardziej skuteczne sposoby na poprawę losu naszych uczennic i  uczniów, poprawę kondycji naszego zawodu oraz rozwój lokalnych społeczności to działania zbiorowe za pośrednictwem demokratycznych, niezależnych związków zawodowych”. Susan Hopgood i Fred van Leeuwen „25 lekcji o edukacji i demokracji” (2019)

Nauczyciele i Nauczycielki, Pracownicy i Pracowniczki oświaty i nauki, zrobiliście to! Dzięki Waszemu zaangażowaniu dokonuje się zmiana, na którą Ufamy, że kończy się czas pogardy do nauczycieli, czas hejtu i nagonek.

Oczekujemy, że edukacja stanie się przedmiotem merytorycznej rozmowy w Parlamencie i rządzie.

Oczekujemy godnych zarobków za dobrą i ważną pracę.

Wszyscy, którzy w ostatnich latach protestowali przeciwko pseudoreformom w edukacji, przeciwko niszczeniu statusu zawodowego nauczycieli, którzy proponowali konkretne rozwiązania i angażowali się w działania związkowe i obywatelskie, przyczynili się do zmiany!

Published in Aktualności

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 31 gości.

Licznik odwiedzin

484034
Dzisiaj267
Wczoraj577
W tym tygodniu3102
W tym miesiącu14107

Search

facebook_page_plugin