Items filtered by date: sierpień 2023

piątek, 11 sierpień 2023 16:03

INFORMACJA Nr 62 z dnia 1 sierpnia 2023r.

image001

VIDEO: Wiceprezes ZG ZNP o rządowych propozycjach na 2024 rok (pensje nauczycieli wzrosną tylko o 6,6%)

Podczas lipcowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego strona rządowa przedstawiła propozycje średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2024.

Prognozowane wielkości kształtują się następująco:

  1. średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych – 106,6%
  2. przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej – 109,7%
  3. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – 109,7%
  4. średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej – 106,6%

Jednocześnie strona rządowa przedstawiła propozycje wzrostu minimalnego wynagrodzenia (od stycznia i od lipca) o około 20% łącznie.

Przedstawione propozycje oznaczają, iż od stycznia przyszłego roku wynagrodzenia nauczycieli wzrosną TYLKO o poziom inflacji tj. o 6,6%.

Rządowe propozycje oznaczają dalszą pauperyzację zawodu nauczyciela.

Tymczasem od 30 marca br. w Sejmie leży projekt złożony przez wszystkie kluby opozycyjne (inicjatywa ZNP) dotyczący wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 20% od 1 lipca 2023 roku. 

Projektowi temu do dzisiaj Pani Marszałek nie nadała numeru druku sejmowego i nie jest on procedowany.

Do propozycji tych odniósł się przedstawiciel ZNP, zwracając uwagę na „żenująco niski wzrost wynagrodzeń nauczycieli, zwłaszcza w kontekście wzrostu płacy minimalnej. Oznaczać to będzie spłaszczenie wynagrodzeń a wręcz obniżenie wynagrodzeń nauczycieli w stosunku do wzrostu wynagrodzenia minimalnego”.

Przedstawiciel ZNP zaznaczył, iż rządowe propozycje oznaczają dalszą pauperyzację zawodu nauczyciela.

Jednocześnie przedstawiciel ZNP przypomniał także, że od 30 marca br. w Sejmie leży projekt złożony przez wszystkie kluby opozycyjne (inicjatywa ZNP) dotyczący wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 20% od 1 lipca 2023 roku. Projektowi temu do dzisiaj Pani Marszałek nie nadała numeru druku sejmowego i nie jest on procedowany.

Published in Aktualności
czwartek, 03 sierpień 2023 00:04

INFORMACJA NR 56 z dnia 27 czerwca 2023r.

Głos Nauczycielski ma już 106 lat!

image015image017

 

 

 

 

 

 

 

 

Głosowe urodziny są zawsze w czerwcu, na pamiątkę wydania w 1917 r. – właśnie w czerwcu – numeru wstępnego Głosu Nauczycielskiego. A było to historyczne wydarzenie. Jeszcze w czasach niewoli, na ponad rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ukazało się w Warszawie nowe polskie czasopismo dla nauczycieli – Głos Nauczycielski!

W numerze wstępnym opisano misję Głosu Nauczycielskiego jako pisma, które ma integrować, wspierać, bronić i inspirować polskich nauczycieli. Pisma zaangażowanego, które ma głosić wartości najważniejsze dla zawodu nauczycielskiego i edukacji.

– I tej misji staramy się być wierni po dziś dzień – deklaruje redakcja Głosu.

Podczas zjazdu Zrzeszenia w Radomiu w grudniu 1916 r. podjęto decyzję o utworzeniu ogólnokrajowego pisma nauczycielskiego (wcześniej istniał ukazujący się na terenie Galicji Głos Nauczycielstwa Ludowego). Był więc Głos Nauczycielski, bo o nim mowa, jednym z pierwszych symboli zjednoczenia i ruchu nauczycielskiego, i – szerzej – ziem polskich u progu Niepodległości.

W komitecie redakcyjnym Głosu nie mogło zabraknąć ówczesnych znakomitości ruchu nauczycielskiego – znaleźli się w nim m.in. Ksawery Prauss, Karol Klimek (jako wydawca i redaktor odpowiedzialny) oraz Zygmunt Nowicki, początkowo sekretarz redakcji, a później redaktor naczelny Głosu. Nowicki, jak wiadomo, był również wiceprezesem Zrzeszenia, a następnie od 1919 r. Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych i Związku Nauczycielstwa Polskiego. W końcu lat 30. przejął prezesurę ZNP. W czasie II wojny światowej był jednym z członków kierownictwa Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (kryptonim ZNP).

Takie były początki pisma, a kolejne dekady funkcjonowania Głosu Nauczycielskiego splatały się z historią polskiej szkoły i szerzej – z wydarzeniami z najnowszej historii Polski, tymi podniosłymi i tymi tragicznymi. Głos Nauczycielski towarzyszył nauczycielom w 1920 r. i zagrzewał do walki z bolszewikami, bronił szkoły publicznej w latach 30. XX w., wspierał odbudowę szkolnictwa po wojnie, a po 1989 r. uczestniczył w tworzeniu nowej szkoły w demokratycznej Polsce. Dziś broni edukacji publicznej, wysokiej jakości kształcenia oraz interesów nauczycieli i pracowników oświaty.

POLECAMY Głos:

  • w wersji elektronicznej – e.glos.pl
  • i papierowej. Można zamówić prenumeratę w redakcji:

 pod numerem telefonu: (22) 318-92-60

 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Dla ogniw ZNP Głos w pakietach!
Published in Aktualności
czwartek, 03 sierpień 2023 00:02

INFORMACJA NR 55 z dnia 26 czerwca 2023r.

Zmiana zasad naliczania ZFŚS – list ZNP do MEiN

image020

W związku z projektem nowelizacji ustawy okołobudżetowej na rok 2023, a także nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela m.in. w zakresie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalny dla nauczycieli emerytów – zmieniają się kwoty bazowe, w oparciu o które naliczane jest to świadczenie dla nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i emerytów. Zmienia się również wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli.

Dlatego ZNP wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki z pytaniami, według jakiej podstawy powinny być naliczane środki socjalne dla nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, a także nauczycieli emerytów.

Zespół Polityki Edukacyjnej będzie na bieżąco informował ogniwa związkowe o wysokości odpisów socjalnych po nowelizacji ustawy okołobudżetowej i nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.

Published in Aktualności
czwartek, 03 sierpień 2023 00:00

INFORMACJA NR 54 z dnia 21 czerwca 2023r.

List Prezesa ZNP z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023

image023

Drodzy Nauczyciele, 

Drogie Nauczycielki, 

Drodzy Pracownicy oświaty! 

Pragnę Wam serdecznie podziękować za wielki wysiłek, który włożyliście w kształcenie dzieci i młodzieży, uczniów i uczennic oraz za pracę na ich rzecz w mijającym roku szkolnym!  

Kończymy kolejny rok nauki pełen wyzwań, czasami trudnych sytuacji, czasami małych i większych sukcesów. Na pewno był to rok ciężkiej systematycznej pracy i codziennie podejmowanego trudu, by w bezpiecznych warunkach wykształcić kolejne pokolenia młodych obywateli i obywatelek naszego kraju. 

System oświaty, w jakim funkcjonujemy, nie ułatwia zadania. Wręcz przeciwnie. Borykamy się z wieloma problemami, które pojawiały się w wyniku kolejnych tzw. reform edukacji. To m.in. rozbudowana podstawa programowa, liczne klasy i przepełnione szkoły po likwidacji gimnazjów. To także praca w zwiększonym wymiarze, czasami nawet na dwa etaty, podejmowana by utrzymać rodzinę. To również narastająca biurokracja, nowe zadania wynikające z potrzeb uczniów i uczennic i coraz większej liczby opinii i orzeczeń. Towarzyszy nam także napięta sytuacja związana z zapowiedziami kolejnych zmian, np. likwidacji Karty Nauczyciela. Dotkliwym problemem, z którym się mierzymy jest obniżanie statusu zawodowego nauczycieli i brak poszanowania naszego zawodu.  

Mając świadomość tych trudnych warunków pracy należy tym bardziej docenić zaangażowanie Nauczycieli i Nauczycielek oraz Pracowników oświaty!

Konieczne jest docenienie Waszej pracy także wymiarze materialnym. Jako Związek nieustanie dopominamy się o to i bronimy Waszych praw!  

Edukacja, która ma moc zmieniania świata i poprawy losu konkretnych osób, jest naszą wspólną społeczną wartością i naszym wspólnym dobrem. Bez nauczycieli nie ma edukacji! Bez Pracowników oświaty nie funkcjonowałyby szkoły, przedszkola i placówki! Dlatego jeszcze raz kieruję do Was podziękowania!  

Życzę Wam, Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty odpoczynku, dobrych i bezpiecznych wakacji! 

Sławomir Broniarz /-/ 

Prezes ZNP 

DO DRUKU: List Prezesa ZNP z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 (PDF)

Published in Aktualności
środa, 02 sierpień 2023 23:58

INFORMACJA NR 53 z dnia 13 czerwca 2023r.

Sejm: Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela ws. emerytur

image025

14 czerwca 2023 roku o godzinie 16:00 – podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3302).

Powyższy projekt – poprzez nowelizację Karty Nauczyciela – wprowadza nowe regulacje dotyczące wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

ZNP będzie reprezentował wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz przewodnicząca Komisji Ochrony Pracy ZG ZNP Urszula Woźniak. Przedstawiciele związku zgłoszą poprawki do projektu ustawy.

W maju br. w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy dotyczący m. in. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli (jako „poselski” nie będzie przedmiotem społecznych konsultacji).

Ministerstwo edukacji nie zdecydowało się – mimo obietnic ministra Przemysława Czarnka – na przywrócenie wcześniejszych emerytur z art. 88 Karty i rozszerzenie uprawnień na kolejne roczniki.

„Druk nr 3302 Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw” (TUTAJ).

Published in Aktualności
środa, 02 sierpień 2023 23:54

INFORMACJA NR 52 z dnia 7 czerwca 2023r.

image027image029

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZNP domaga się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli od lipca – komunikat ZNP

ZNP przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br.  Domagamy się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli!

Projekt ustawy ZNP został złożony w Sejmie pod koniec marca.

Zaapelowaliśmy do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek dla nauczycieli:

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-1178-2023/$file/9-020-1178-2023.pdf

Dzisiaj mamy:

  • rekordowo wysoką inflację
  • i rekordowo niskie pensje w oświacie – 3690 zł brutto dla początkującego nauczyciela.

Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, który podwyższa o 20% stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od lipca br.

Projekt ZNP został poparty przez wszystkie kluby i koła parlamentarne demokratycznej opozycji i przekazany do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2023 r.

Uzasadnienie

Z powodu rekordowej inflacji wartość wynagrodzenia nauczycieli jest realnie coraz niższa, zwłaszcza w sytuacji niewielkiego wzrostu pensji nauczycieli od 1 stycznia br.

Niski status finansowy zawodu nauczyciela jest przyczyną braku chętnych do podejmowania pracy w tym zawodzie, a także odchodzenia z niego wielu doświadczonych nauczycielek i nauczycieli. Taka sytuacja prowadzi do poważnych braków kadrowych w oświacie i spadku jakości kształcenia.

Wynagrodzenia nauczycieli nie mogą być sytuowane na poziomie minimalnej płacy, co ma miejsce w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosi od 1 stycznia br. – 3690 zł.

Aby zrekompensować nauczycielom szalejącą drożyznę ZNP przygotował projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który podwyższa o 20 proc. stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca br.

Aktualne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym (wszystkie kwoty brutto) wynosi:

  • nauczyciel początkujący – 3690 zł
  • nauczyciel mianowany – 3890 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 4550 zł

Natomiast minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem wynosi:

  • nauczyciel początkujący – 3600 zł
  • nauczyciel mianowany – 3700 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 3960 zł

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 24 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (dziennikustaw.gov.pl)

Published in Aktualności

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 51 gości.

Licznik odwiedzin

483991
Dzisiaj224
Wczoraj577
W tym tygodniu3059
W tym miesiącu14064

Search

facebook_page_plugin