INFORMACJA NR 42 z dnia 17 marca 2022r.

VIDEO: Wzrost wynagrodzeń nauczycieli
image013image014    

 

 

 

 

 

 

Postulaty ZNP to:

– zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022,

– wzrost wynagrodzeń nauczycieli (aby zachęcić nowe osoby do pracy w oświacie i zapobiec odejściom nauczycieli ze szkół i przedszkoli),

– pilne uporządkowanie prawne edukacji dzieci z Ukrainy. Proponujemy m.in.:

  • zmianę zasad oceniania i klasyfikowania osób niebędących obywatelami polskimi poprzez wyłączenie uczniów z Ukrainy z obowiązujących ogólnie zasad oceniania i klasyfikowania w polskich szkołach (przynajmniej do końca czerwca);
  • umożliwienie nauczycielom z Ukrainy podejmowanie pracy na stanowisku nauczyciela i pomocy nauczyciela;
  • przygotowanie odpowiedniej liczby nauczycieli języka polskiego, jako obcego,
  • zapewnienie odpowiedniej liczby podręczników do nauki języka polskiego jako obcego,
  • umożliwienie powszechnego zatrudniania asystentów w szkołach i przedszkolach,
  • wyposażenie dzieci uchodźczych w wyprawki szkolne / przedszkolne oraz potrzebne podręczniki za darmo,
  • zapewnienie uczniom odpowiednio zorganizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

16 marca 2022 r. ZNP złożył wniosek do MEiN o pilne spotkanie z przedstawicielami ZNP w celu omówienie bieżących problemów systemu oświaty, wynikających z nagłego wzrostu liczby dzieci i młodzieży uczęszczających do polskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

– W polskiej szkole nie brakuje solidarności! Brakuje pieniędzy, nauczycieli i dobrych rozwiązań prawnych. Dlatego potrzebne jest pilne zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022! Wnioskujemy także o wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Jako nauczyciele i nauczycielki jesteśmy całym sercem z naszymi uczniami i uczennicami, ale system oświaty jest dramatycznie niedofinansowany, co negatywnie odbija się na warunkach nauki i pracy – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Pracownicy szkół i placówek oświatowych aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom i otoczyli opieką dziesiątki tysięcy dzieci i uczniów. Nagłe zwiększenie liczby beneficjentów systemu oświaty nałożyło się na dotychczasowe poważne problemy polskiej szkoły i jej pracowników. Zwiększenie zadań  i obowiązków powinno następować równolegle  ze zwiększeniem uposażenia pracowników.

Pomoc setkom tysięcy ukraińskich uchodźców uciekających przed skutkami toczącej się  w Ukrainie wojny, to dziś najważniejsze zadanie dla rządu i samorządów, a także polskiego społeczeństwa. Pracownicy szkół i placówek oświatowych aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom i otoczyli opieką dziesiątki tysięcy dzieci i uczniów.

Niestety, nagłe zwiększenie liczby beneficjentów polskiego systemu oświaty nałożyło się na dotychczasowe poważne problemy polskiej szkoły i jej pracowników. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego od wielu już miesięcy zwraca uwagę Pana Ministra na te problemy, zwłaszcza w kontekście niedostatecznych nakładów na oświatę, a także zamrożenia wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

– Nauczyciele i pracownicy oświaty od pierwszych godzin ataku na Ukrainę włączyli się w organizowanie pomocy dla uchodźców: organizują zbiórki, noclegi, udzielają wsparcia a teraz od kilku dni także uczą uchodźcze dzieci, które trafiły do polskich szkół i przedszkoli. Nauczyciele otoczyli opieką dziesiątki tysięcy dzieci i uczniów. Stanęli na wysokości zadania – mówił na konferencji prasowej 16 marca prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jako nauczyciele i nauczycielki jesteśmy całym sercem z naszymi uczniami i uczennicami, ale system oświaty jest dramatycznie niedofinansowany, co negatywnie odbija się na warunkach nauki i pracy. Dlatego potrzebne jest pilne zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022! Uważamy, że zwiększenie zadań  i obowiązków powinno przebiegać równolegle ze wzrostem wynagrodzeń i zwiększeniem subwencji oświatowej. Mamy więcej uczniów, więcej zadań,  a tyle samo pieniędzy na zorganizowanie edukacji i taką samą liczbę nauczycieli (z kryzysem kadrowym polska oświata boryka się już od dwóch lat

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 16 gości.

Licznik odwiedzin

218448
Dzisiaj124
Wczoraj171
W tym tygodniu1213
W tym miesiącu3541
©2022 ZNP Okręg Pomorski. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search

facebook_page_plugin