INFORMACJA NR 7 z dnia 5 stycznia 2022r.

image031image029

Od 3 stycznia 2022 r. do ZG ZNP docierają liczne informacje od nauczycieli o obniżce styczniowego wynagrodzenia.

Jak poinformował 5 stycznia rzecznik rządu, mogło dojść do błędnych rozliczeń, ale zapewniał, że “te osoby otrzymają jego (podatku — red.) wyrównanie w lutym”.

— Ze względu na rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi  w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie w lutym i liczę na to, że księgowi o to zadbają — powiedział Piotr Müller. — My przygotujemy takie rozwiązania, które sprawią, że będziemy mogli to w sposób sprawny zrobić. Żadna osoba, która zarabia do 12 tys. 800 zł miesięcznie na Polskim Ładzie nie straciła — zapewnił.

W południe zaplanowano konferencję na ten temat.

Natomiast wczoraj minister edukacji poinformował, że osoby z niższym styczniowym wynagrodzeniem proszone są o kontakt z ministerstwem m.in. za pośrednictwem adresu mailowego: //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

5 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Premiera o niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań prawnych zapobiegających negatywnym skutkom tzw. Polskiego Ładu polegającym na zaniżaniu wynagrodzeń wypłacanych w ciągu roku podatkowego pracownikom szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Na skutek rozwiązań zawartych w tzw. Polskim Ładzie od dnia 1.01.2022 r. nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni u dwóch lub więcej pracodawców otrzymują wynagrodzenie zaniżone od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie     w odniesieniu do wynagrodzenia z grudnia 2021 r.

Jest to efekt połączenia braku prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku (przed 1.01.2022 r. odliczenia takiego dokonywał każdy pracodawca) z ograniczeniem możliwości złożenia oświadczenia PIT-2 tylko i wyłącznie do jednego miejsca zatrudnienia.

Skutkiem tego pracownicy systemu oświaty zatrudnieni u więcej niż jednego pracodawcy przez cały rok 2022 będą kredytować budżet państwa, aż do czasu ewentualnego zwrotu podatku przy rozliczeniu rocznym, co nastąpi nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2023 r.

/ do podlinkowania / Pismo ZNP do Premiera Mateusza Morawieckiego

— Ze względu na rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie w lutym i liczę na to, że księgowi o to zadbają — powiedział Piotr Müller. — My przygotujemy takie rozwiązania, które sprawią, że będziemy mogli to w sposób sprawny zrobić. Żadna osoba, która zarabia do 12 tys. 800 zł miesięcznie na Polskim Ładzie nie straciła — zapewnił.

W południe zaplanowano konferencję na ten temat.

Na skutek rozwiązań zawartych w tzw. Polskim Ładzie od dnia 1.01.2022 r. nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni u dwóch lub więcej pracodawców otrzymują wynagrodzenie zaniżone od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie w odniesieniu do wynagrodzenia z grudnia 2021 r.

• Pismo ZNP do Premiera Mateusza Morawieckiego