INFORMACJA NR 59 z dnia 29 kwietnia 2021r.

29 kwietnia 2021r. odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty /online/, w którym wzięli udział : ministrowie MEiN, przedstawiciele organizacji i instytucji, w tym przedstawiciele samorządów. ZNP reprezentował wiceprezes ZG Krzysztof Baszczyński oraz członkowie Zarządu Głównego – Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Adam Młynarski i Urszula Woźniak.

Zgodnie z pismem resortu edukacji skierowanym do partnerów społecznych tematem spotkania były zagadnienia związane z: powrotem uczniów do nauki stacjonarnej, programami MEiN dotyczącymi wsparcia uczniów po powrocie do szkoły.

Zgodnie z pismem resortu edukacji skierowanym do partnerów społecznych tematem spotkania miały być zagadnienia związane z:
- powrotem uczniów do nauki stacjonarnej,
- programami MEiN dotyczącymi wsparcia uczniów po powrocie do szkoły.

Tematyka spotkania nie ma związku z zakresem działania Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Zadaniem tego zespołu – zgodnie z regulacjami zawartymi w zarządzeniu nr 56 MEN z dnia 3 listopada 2016 r. – jest wypracowywanie systemowych rozwiązań w dziedzinie edukacji narodowej oraz definiowanie długofalowej strategii polityki oświatowej w zakresie praw i obowiązków pracowników oświaty.
Ministerstwo przedstawiło cztery programy, tj.:
- „Aktywny powrót uczniów do szkoły” – program ma na celu przywrócenie i podniesienie poziomu sprawności fizycznej uczniów po długim czasie nauki zdalnej;
- wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci i młodzieży szkolnej – program zakłada wsparcie dzieci i młodzieży szkolnej w czasie pandemii i w czasie wychodzenia z niej;
- działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku;
- pomoc w uzupełnianiu wiedzy – zajęcia wspomagające.

ZNP zwrócił uwagę na brak projektu rozporządzenia szczegółowo regulującego organizację dodatkowych zajęć wspomagających uczniów w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym wynagradzania nauczycieli za realizację tych zajęć. Ministerstwo przedstawiło jedynie informację na ten temat.

Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt ustawy zwiększający subwencję oświatową na realizacji zadań w ww. zakresie. Związek – za pośrednictwem parlamentarzystów – złożył poprawki do ustawy gwarantujące zabezpieczenie środków finansowych na prowadzenie ww. zajęć, w tym na wypłatę wynagrodzenia dla nauczycieli.

Ponadto podczas posiedzenia zespołu minister Przemysław Czarnek „wrzucił na taśmę” propozycje zmian w systemie wynagradzania nauczycieli, dotyczące m. in.:
- likwidacji średnich wynagrodzeń, a tym samym dodatku uzupełniającego,
- uzależnienia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od dwóch poziomów wykształcenia (tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym i inne wykształcenie),
- uproszczenia awansu zawodowego -zmniejszenie liczby stopni / bez kontraktowego/,
- likwidacji dodatku na start przy równoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie / zasiłek na zagospodarowanie był o 50% wyższy od dodatku na start, z którego MEiN chce się wycofać /,
- powiązania wynagrodzenia zasadniczego z wynagrodzeniem minimalnym lub średnim w gospodarce narodowej,
- podwyższenia pensum o dwie godziny i jednoczesne zwiększenie wynagrodzenia / pensum miałoby zostać podniesione, jeśli tak wybierze nauczyciel. Jak nauczyciel zgodzi się na wyższe pensum, to miałby więcej zarabiać. Jeśli zostałby przy obecnym pensum, to wynagrodzenie byłoby niższe/.
- obowiązku prowadzenia dodatkowych zajęć przez nauczycieli poświęcających mniej czasu na przygotowanie się do zajęć,
- emerytur nauczycielskich / stażowych …. w zamian za świadczenia kompensacyjne ?/

Powyższa tematyka będzie przedmiotem kolejnego posiedzenia Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty 18 maja (partnerzy społeczni mają otrzymać materiały do dyskusji).

17 maja Prezydium ZG przyjmie strategię związku wobec zmiany statusu nauczycieli.