INFORMACJA NR 49 z dnia 20 marca 2021r.

Interwencja ZNP w sprawie przedszkoli i placówek pracujących stacjonarnie

Lekarze alarmują ! Coraz więcej dzieci choruje na Covid-19 bezobjawowo zarażając domowników, dzieci, nauczycieli i pozostałych pracowników przedszkoli. Należy wykonywać testy rodzicom i obejmować kwarantanną wszystkich domowników w tym dzieci uczęszczających do przedszkoli.
Codzienna praca przedszkoli w czasie pandemii Covid -19 coraz trudniejsza. Brakuje nauczycieli i pracowników . Jeden nauczyciel przez 10 godzin dziennie nieustannie pracuje dużą grupą dzieci / ponad 25 /, narażając swoich bliskich. Nieodpowiedzialność rodziców przyprowadzających dzieci do przedszkoli z wysoką temperaturą, bólami głowy jest nagminna. Znaczna część rodziców przyprowadzająca chore dzieci do przedszkoli pracuje zdalnie lub nie są w stosunku pracy. Niepokojące są również docierające sygnały, że do przedszkoli uczęszczają dzieci, których domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji.

ZNP podejmuje kolejną interwencję u Ministra zdrowia – wniosek o objęcie „rozszerzonymi zasadami bezpieczeństwa” nauczycieli i pracowników oświaty pracujących stacjonarnie, którzy nie zostali uwzględnieni w grupie placówek przechodzących na zdalne nauczanie od 20 marca w związku z III falą koronawirusa w Polsce.
Zachowanie reżimu sanitarnego przez 10 godzin pracy z najmłodszymi dziećmi w przedszkolu jest prawie niemożliwe.

Decyzja o wykluczeniu z tych zasad – m.in. nauczycieli wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych czy nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne oraz pracowników administracji i obsługi pracujących stacjonarnie – jest głęboko krzywdząca.

ZNP prosi o przedstawienie danych, na podstawie których została podjęta decyzja o wykluczeniu z „rozszerzonych zasad bezpieczeństwa” nauczycieli i pracowników oświaty pracujących stacjonarnie m.in. w przedszkolach, szkołach i ośrodkach specjalnych, szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, wprowadzanych od 20 marca br. w związku z III falą koronawirusa w Polsce.

W listopadzie 2020 roku ZNP wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o przywrócenie zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli min. wprowadzenie : l
o imitów powierzchni sal w przeliczeniu na liczbę dzieci – podobnie jak w okresie wiosennym 2020 r.;
o zakazu przyprowadzania do przedszkola dziecka, o ile ma ono kontakt z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie (w większości przypadków dzieci bezobjawowo przechodzą zakażenie);
o bezwzględnej zasady pierwszeństwa dostępu do opieki przedszkolnej dla dzieci rodziców pracujących na pierwszej linii walki z epidemią, a następnie dla rodziców pracujących poza domem, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki dla dzieci.
o zmian zapisu umożliwiającego łączenie grup,

Żadne zasady zwiększające bezpieczeństwo w przedszkolach nie zostały wprowadzone na poziomie centralnym.