INFORMACJA NR 47 z dnia 18 maja 2023r.

17 maja br. w Sejmie odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji Przyszłości. Przedmiotem spotkania były przedszkola w polskim systemie oświaty.

ZNP reprezentowała Elżbieta Markowska, członkini Komisji Ochrony Pracy ZG ZNP, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP.

Wśród zaproszonych gości były  przedstawicielki i przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń, kadra kierownicza przedszkoli i szkół podstawowych oraz wykładowczynie uczelni wyższych.

Przedstawicielka ZNP podniosła kwestie dotyczące m. in.:

• finansowania przedszkoli (ich subwencjonowania),
  • wynagradzania nauczycieli, w tym znaczącego wzrostu uposażenia nauczycieli, przywołując jednocześnie dwie obywatelskie inicjatywy ustawodawcze ZNP, które „czekają” w Sejmie na rozpoczęcie procesu legislacyjnego (finansowanie wynagrodzenia nauczycieli z budżetu państwa; kształtowanie wynagrodzenia nauczycieli na poziomie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej),
  • poważnych braków kadrowych w oświacie, w tym braku nauczycieli specjalistów (logopedów, psychologów, terapeutów, socjoterapeutów, surdopedagogów, tyflopedagogów) oraz nauczycieli wspomagających proces kształcenia,
  • zatrudniania personelu pomocniczego,
  • profilaktyki zdrowotnej dzieci,
  • liczebności oddziałów przedszkolnych.

Krytycznie odniosła się do rozwiązań – zaproponowanych przez stowarzyszenia – ułatwiających proces przekształcania placówek publicznych w niepubliczne  (ZNP zdecydowanie opowiedział się za prowadzeniem przedszkoli publicznych przez samorząd jako zadania własnego, podkreślając, że alternatywne formy edukacji przedszkolnej w założeniach ustawodawcy są uzupełnieniem oferty edukacyjnej – prawo wyboru rodziców).