INFORMACJA NR 27 z dnia 27 marca 2023r.

Prezesi Oddziałów ZNP okręgu pomorskiego otrzymali materiał opracowany przez zespół Polityki edukacyjnej ZG ZNP dot. opiniowania projektów arkuszy organizacyjnych pracy szkoły na rok szkolny 2023/2024 .

W materiale :

• Podstawy prawne opracowania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2023/2024.
  • Opracowanie projektu arkusza i tryb jego zatwierdzania.
  • Opiniowanie arkusza organizacyjnego szkoły przez zakładową organizację związkową.

Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania szkoły i przedszkola. Dokument ten opiera się na aktualnych przepisach prawa oświatowego tj: najważniejszych z nich:

• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2019.1148),
  • Rozporządzenie MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli ( Dz.U.2019.502 ze zmianami),
  • Rozporządzenie MEN z 3 kwietnia 2019r. w sprawie ramowych planów nauczania dla szkół publicznych (Dz.U.2019.639)
  • Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach ( Dz.U.2020.1280).

ART. 110 Ustawa - Prawo oświatowe

• Arkusz organizacji szkoły opracowuje dyrektor szkoły i zawiera  w nim szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki na rok  szkolny 2023/2024.
  •  Dyrektor przekazuje arkusz do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym będącym jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli.
  • Dyrektor szkoły przekazuje arkusz do organu prowadzącego, który przed zatwierdzeniem zasięga opinii kuratora oświaty.
  • Organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacji szkoły.
  • Zmiany wprowadzane w zatwierdzonych  arkuszach przez organ prowadzący do 30 września 2023r. procedowane są ze związkami zawodowymi oraz  kuratorem oświaty – opinie wydają te organy w terminie 4 dni roboczych od dnia otrzymania zmian.
  • Organ prowadzący zatwierdza zmiany w terminie 7 dni roboczych od dnia ich otrzymania.
  • Zmiany wprowadzone  przez dyrektora szkoły do zatwierdzonego arkusza  po 30 września 2023 r. zatwierdza organ prowadzący w terminie 7 dni roboczych od dnia ich otrzymania bez konsultacji ze związkami zawodowymi i kuratorem oświaty.