1. JAK UDZIELAĆ URLOPU DLA PORATOWANIA ZDROWIA NA NOWYCH ZASADACH – PROCEDURY, WZORY DOKUMENTÓW

 

2. ZMIANY W URLOPACH  DLA NAUCZYCIELI

Nauczycielski urlop na poratowanie zdrowia przysługuje po przepracowaniu 7 lat

Nauczycielom będzie trudniej o urlop dla poratowania zdrowia. 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy, które zmienią procedurę jego przyznawania. Teraz taką decyzję będzie mógł wydać tylko lekarz medycyny pracy, a na badanie nauczyciela skieruje dyrektor szkoły.

Wcześniej nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia mógł wysłać nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Z dniem 1 stycznia wchodzi w życie część zapisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (nowelizuje ona m.in. niektóre zapisy w ustawie Karta Nauczyciela) w tym przepisy zmieniające dotychczasowe procedury dotyczące przyznawania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.

URLOP  NA  PORATOWANIE  ZDROWIA – NOWE ZASADY

Nauczyciel starający się o przyznanie mu urlopu dla poratowania zdrowia na badanie powinien zgłosić się do lekarza medycyny pracy nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Oprócz skierowania ma ze sobą zabrać dowód osobisty i dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia.

Badanie obejmie m.in.

  • ogólny stan zdrowia,
  • ocenę układu krążenia,
  • układu ruchu,
  • układu nerwowego,
  • układu oddechowego,
  • narządów mowy.

Lekarz medycyny pracy będzie mógł zlecić dodatkowe badania specjalistyczne oraz konsultacje u specjalistów.

Jak zapisano w ustawie, nauczyciele będą mieli prawo do urlopu jedynie "w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę" albo też na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Dotychczasowe przepisy nie określają charakteru takiego leczenia, dlatego obejmuje ono także leczenie schorzeń niemających związku z wykonywaną pracą.

JAKI WYMIAR URLOPU NA PORATOWANIE ZDROWIA?

Urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku ma przysługiwać - podobnie jak obecnie - nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu 7 lat w szkole.

Do siedmioletniego okresu będzie się jednak liczył także czas, w którym nauczyciel pracował w niepełnym wymiarze - jednak nie niższym niż 1/2 pensum. Jeżeli urlop dla poratowania zdrowia będzie dłuższy niż 30 dni, to nauczyciel przed powrotem do pracy obowiązkowo przejdzie badania kontrolne "w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku".

Przepisy przejściowe przewidują możliwość uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia na dotychczasowych zasadach pod warunkiem uzyskania orzeczenia o potrzebie jego udzielenia przed 1 stycznia 2018 r.

Podczas urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz do innych świadczeń pracowniczych.

3. MEN WYJAŚNIA PRZEPISY DOTYCZĄCE URLOPU DLA PORATOWANIA ZDROWIA

 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco.
Śledź nasze profile
w social mediach.

>Facebook

>Twitter

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 84 gości.

Licznik odwiedzin

483295
Dzisiaj105
Wczoraj568
W tym tygodniu2363
W tym miesiącu13368

Search

facebook_page_plugin