INFORMACJA NR 532 z dnia 2 lipca 2020r.

II tura wyborów na Prezydenta RP. ZNP zaprosił do rozmów wszystkich kandydatów   z zamiarem poznania ich stanowisk ws. polskiej edukacji.

2 lipca 2020 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował do kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 6 pytań dotyczących edukacji i statusu nauczycieli z prośbą   o odniesienie się do tych kwestii. Pytamy o:

– status zawodowy i prestiż nauczycieli
– jak zachęcić młodych do pracy w zawodzie nauczyciela
– system finansowania zadań oświatowych, w tym wynagradzania nauczycieli
– prywatyzację oświaty
– jak likwidacja gimnazjów wpłynęła na warunki nauki i pracy w szkołach
– kształcenie na odległość.

Pytania do kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie systemu oświaty i spraw pracowniczych:

1. Czy Pana zdaniem status zawodowy nauczycieli nadal powinien być uregulowany  w odrębnej ustawie? Jakie inicjatywy podejmie Pan w celu podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela?

2. Jaki ma Pan pomysł na zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela?

3. W jaki sposób Pana zdaniem powinien być ukształtowany system finansowania zadań oświatowych, w tym wynagradzania nauczycieli?

4. Co Pan sądzi o narastającym zjawisku prywatyzacji oświaty i przekazywaniu samorządowych szkół innym podmiotom?

5. Od września 2019 roku z systemu oświaty zniknęły gimnazja. Jak ten fakt wpłynął na warunki nauki i pracy w szkołach?

6. Jak ocenia Pan działania rządu dotyczące kształcenia na odległość?

Protest z Wykrzyknikiem

DEKLARACJA POPARCIA RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO

My, nauczyciele i nauczycielki tworzący "
Protest z Wykrzyknikiem", deklarujemy poparcie dla Rafał Trzaskowski. W I turze wyborów oddaliśmy głosy na różnych kandydatów, ale łączyło nas jedno - nie był to urzędujący prezydent. Teraz wybór jest dla nas oczywisty i wspólnie mówimy - MAMY DOŚĆ!

MAMY DOŚĆ prezydenta, który zamiast być strażnikiem Konstytucji - świadomie uczestniczył w destrukcji państwa prawa. MAMY DOŚĆ prezydenta, który posłusznie realizował politykę jednej partii i w pełni podporządkował się woli jej prezesa.

MAMY DOŚĆ prezydenta, który niszczył edukację.

Pamiętamy, że prezydent Duda poparł deformę oświaty, a o uczniach podwójnego rocznika powiedział, że mieli pecha.

Pamiętamy, że prezydent Duda nie poparł nas podczas strajku, a obecnie jako jedyny z kandydatów nie zapowiada wzrostu wynagrodzeń w oświacie i nie ma wizji podniesienia jakości edukacji.

MAMY DOŚĆ prezydenta, który dzieli społeczeństwo i szczuje na obywateli i obywatelki naszego państwa. MAMY DOŚĆ prezydenta, który z kamienną twarzą patrzy na zdjęcia nastolatków, które popełniły samobójstwo zaszczute taką właśnie atmosferą. Boimy się o bezpieczeństwo naszych nieheteronormatywnych uczniów i uczennic, dlatego mówimy - MAMY DOŚĆ!

MAMY DOŚĆ prezydenta, który zapowiada kolejną ingerencję w życie szkoły i przeciwstawia rodziców nauczycielom. MAMY DOŚĆ prezydenta, który sugeruje, że rodzice powinni bronić swoich dzieci przed szkodliwą i niemoralną ideologią wprowadzaną do szkoły przez nauczycieli i dyrektorów.

MAMY DOŚĆ prezydenta, który nie ma odwagi, by podjąć działania na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej, a zamiast tego podaje w wątpliwość konsensus naukowy w tej sprawie i tchórzliwie opowiada o węglu, którego ma starczyć na 200 lat.

MAMY DOŚĆ milczącej pierwszej damy, która - sama będąc nauczycielką - nie poparła nigdy żadnego z naszych postulatów i nie zabrała głosu wtedy, gdy w rządowej telewizji oraz w wypowiedziach polityków rządzącej partii pojawiła się fala hejtu wobec naszej grupy zawodowej.

MAMY DOŚĆ prezydenta, który sprzeciwia się edukacji seksualnej, a zarazem ułaskawił pedofila (bo to sprawa rodzinna) i nominował na sędziego Trybunału Konstytucyjnego broniącego księdza pedofila prokuratora Piotrowicza.

To nie jest wybór miedzy dżumą a cholerą. To wybór lepszego kandydata. Kandydata, który jest szansą na przełamanie monopolu jednej partii i trwanie społeczeństwa obywatelskiego.