INFORMACJA NR 531 z dnia 2 lipca 2020r.

Stanowisko PRO – zdalne kształcenie

Prezentacja 1

Prezentacja 2

Prezentacja 3

Prezentacja 4

Stanowisko ZNP

Raport MEN na temat funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w okresie COVID-19

W dniu 29 czerwca br. odbyło się posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej / on-line .  W imieniu ZNP okręgu pomorskiego dołączyłam do PROTOKOŁU PRO – materiał ZNP wraz ze stanowiskiem ZG ZNP w sprawie zdalnego kształcenia.  Polecam materiały merytoryczne opracowane na jej posiedzenie – szczególnie prezentacje z badania ogólnopolskiego oraz Stanowisko PRO w sprawie zdalnego kształcenia. Podlinkowany materiał - Raport MEN pokazuje drugi świat zdalnego nauczania w czasie trwającej pandemii COVID-19.

Szkoły zostały zamknięte, ale kształcenie nie zostało przerwane dzięki nauczycielom, uczniom i wspierającym rodzicom. Jak rozwinie się sytuacja we wrześniu ? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi.

Nauczyciele chcą wrócić do szkół i przedszkoli we wrześniu, ale ciężar odpowiedzialności nie może być przerzucony tylko i wyłącznie na barki rodziców i nauczycieli.

23 czerwca Zarząd Główny ZNP opracował i przyjął Stanowisko w sprawie systemowych rozwiązań ujednolicających pracę szkół i placówek oświatowych w zakresie zdalnego nauczania, w którym zwraca się z apelem do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego  o niezwłoczne podjęcie działań, które przyczynią się do stworzenia systemowych rozwiązań   w zakresie zdalnego kształcenia na wypadek, gdyby rząd zamknął szkoły.

Podstawą jest sprzęt komputerowy, jednolita platforma edukacyjna do komunikacji  z e-zasobami, dostęp do szybkiego darmowego internetu oraz kompleksowe rozwiązania wspierające uczniów i umożliwiające nauczycielom zdalną pracę.

ZNP wnioskuje o podjęcie przez MEN działań:
1) doposażenie placówek w niezbędny sprzęt komputerowy, aby umożliwić wypożyczenie komputerów/laptopów potrzebującym uczniom i nauczycielom
2) utworzenie kompleksowej platformy edukacyjnej do zdalnej komunikacji.   Bezpłatna i jednolita w całym kraju platforma edukacyjna powinna zawierać m.in.:
· e-zasoby do kształcenia,
· poradniki dla uczniów i rodziców:
· szkolenia on-line dla nauczycieli o różnym poziomie zaawansowania,
· komunikator do prowadzenia wideokonferencji
3) zapewnienie dostępu do szybkiego i darmowego internetu wszystkim uczestnikom zdalnego kształcenia;
4) zapewnienie nauczycielom realizującym zdalne nauczanie stałej profesjonalnej pomocy  z zakresu zdalnego kształcenia;
5) zintegrowanie działań nauczycieli – specjalistów pracujących z dziećmi, które wymagają stałego profesjonalnego wsparcia;
6) opracowanie sposobu dokumentowania pracy nauczycieli realizujących kształcenie na odległość, by wyeliminować nieprawidłowości;
7) uregulowanie kwestii ponoszenia przez nauczycieli kosztów związanych z korzystaniem   w pracy z własnego internetu i sprzętu komputerowego;
8) modyfikacja podstawy programowej kształcenia przez dostosowanie jej do możliwości zdalnego kształcenia;
9) opracowanie systemu wsparcia dla uczniów mających trudności w dostępie do kształcenia na odległość (chodzi o uczniów, którzy „zniknęli” z e-szkoły);
10) kompleksowe wsparcie uczniów ze środowisk mniej zamożnych oraz uczniów   o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

ZNP domaga się, aby MEN przygotował systemowe rozwiązania na wypadek, gdyby rząd zdecydował się zamknąć placówki jesienią z powodu epidemii!