INFORMACJA NR 529 z dnia 25 czerwca 2020r.

Stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 23 czerwca 2020 roku wobec przejawów nietolerancji i nienawiści w sferze publicznej.

Kiedy brakuje jakiegokolwiek systemowego wspierania edukacji antydyskryminacyjnej czy seksualnej w szkołach, to wszystko zależy od konkretnego nauczyciela. A także od sposobu przedstawienia zagadnienia, które proponuje podstawa programowa. W stosunku do pracowników - zgodnie z zasadami zawartymi w kodeksie pracy, nie można dyskryminować         w zatrudnieniu żadnego pracownika, nie tylko ze względu na płeć, ale również na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie oraz orientację seksualną . Wszelkie ataki na nauczycieli, sprowadzające się do tego, jakoby uczyli ideologii, ZNP uważa za oburzające i znieważające nauczycielską grupę zawodową. Nauczyciele są profesjonalistami, a w swojej pracy kierują się dobrem uczniów. ZNP podkreśla i przypomina , że nauczyciele ucza  w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności oraz że szkoły są apolityczne, a program nauczania wynika z obowiązującej podstawy programowej.