INFORMACJA NR 523 z dnia 5 maja 2020r.

konsekwencje premier znplogo

List do Premiera: W czasie epidemii cięcia dotykają najsłabszych

List do Premiera Marszałka województwa pomorskiego Pana Mieczysława Struka

Negatywne konsekwencje epidemii w edukacji uderzają w najsłabszych w listach do Premiera zwracają uwagę Prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

• cięcia zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • ograniczenie czasu pracy świetlic i bibliotek szkolnych,
  • likwidacja etatów.

Prezes ZNP jak i samorządy apelują do premiera o zainteresowanie się problemem i przeznaczenie dodatkowych środków na realizację zadań szkoły. Zakładowe organizacje związkowe opiniując projekty organizacji pracy szkoły wskazały na  cięcia w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz ograniczenia czasu pracy świetlic i bibliotek szkolnych poprzez likwidację etatów. W Opinii ZNP brak odpowiedniego wsparcia ze strony nauczycieli specjalistów, w tym psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów………….. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest nie tylko jednym z podstawowych zadań szkoły, ale pomoc ta jest istotna dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka, zwłaszcza w kontekście edukacji włączającej, zwiększającej szanse edukacyjne wszystkich dzieci i młodzieży. Prezes ZNP podkreśla, że nie należy dokonywać oszczędności kosztem zdrowia, w tym także zdrowia psychicznego, młodych ludzi. Szkoła to nie tylko sfera dydaktyka - to również sfera opieki nad uczniem i wychowankiem.