Działania biura ZG ZNP w okresie epidemii COVID-19 (6.04.2020)

covid4 znplogo

 

Działania biura ZG ZNP w okresie epidemii COVID-19 podjęte w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, przedszkolach i placówkach i nałożeniem obowiązku realizacji podstawy programowej online

 

Data

Temat

Działanie ZNP

2.03.

2020

Pierwsze zachorowania w Polsce

ZNP apeluje o środki czystości dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Zwraca się także do społecznych inspektorów ochrony pracy o sprawdzenie, czy szkoły są wyposażone w niezbędne środki. 

5.03

Bezpieczeństwo

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że milion litrów środka dezynfekującego trafi do wszystkich polskich szkół.

11.03

Zawieszenie zajęć

Rząd podejmuje decyzję o zamknięciu szkół w całym kraju od 16 marca br.

12 – 13 placówki oświatowe mają zapewniać opiekę nad dziećmi, którymi rodzice nie mogą się zająć. Dzieje się to na mocy przepisów ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, przedszkoli i placówek.

11.03

 

Kierownictwo ZNP podjęło decyzję o odwołaniu lub przesunięciu w czasie spotkań związkowych w tym również tych organizowanych w ramach projektów europejskich. Związek organizuje pracę w oparciu o aplikację Teams (posiedzenie Prezydium ZG ZNP odbywa się online).

12.03

Interwencja ws. bezpieczeństwa nauczycieli

ZNP podejmuje interwencję ws. nauczycieli, którym dyrektorzy mimo zawieszenia lekcji, kazali przyjść do szkoły na dyżur od 16.03. Na konferencji prasowej prezes ZNP zwraca się do ministra edukacji z wnioskiem o nowelizację rozporządzenia o czasowym funkcjonowaniu szkół tak, aby zamknąć szkoły i placówki oświatowe w celu ograniczenia do minimum obecności pracowników.

12.03

Interwencja ws. placówek

ZNP zwrócił się do ministra z pytaniem o placówki wyłączone z zawieszenia zajęć (zawieszenie zajęć nie dotyczy m.in.: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych).

13.03

ZNP apeluje do premiera ws. obecności nauczycieli w szkołach

ZNP apeluje do premiera: Potrzebna pilna nowelizacja rozporządzenia MEN! Chodzi obecność pracowników w szkołach i placówkach w czasie zawieszenia zajęć

16.03

ZNP pomaga nauczycielom w dotarciu do bezpłatnych narzędzi cyfrowych.

ZNP we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim udostępnia nauczycielom materiały dotyczące możliwości prowadzenia zajęć online dla uczniów i studentów w oparciu o bezpłatną aplikację.

Brak w PL systemowych rozwiązań w zakresie kształcenia zdalnego.

16.03

 

Minister edukacji w odpowiedzi na apel ZNP, na konferencji prasowej zwraca się do dyrektorów szkół: Obecność nauczycieli oraz pozostałych pracowników w przedszkolach i szkołach należy ograniczyć do minimum.

17.03

Rozmowa z MEN

Prezes ZNP rozmawia o bieżącej sytuacji oraz o problemach nauczycieli i pracowników szkół z ministrem edukacji.

17.03

Interwencja ws. płac nauczycieli

ZNP domaga się od MEN i kuratorów jednolitego przekazu informacyjnego ws. wynagrodzeń nauczycieli i pracowników w czasie zawieszenia lekcji. Niektóre samorządy twierdzą, że w tym czasie nauczyciele otrzymają 60% pensji.

17.03

 

ZNP organizuje naradę prawników online ws. wynagrodzeń nauczycieli w czasie zawieszenia zajęć. Wg ZNP, w ramach wynagrodzenia za czas przestoju nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i dodatków.

18.03

Interwencja ws. sprzętu i dostępu do bezpłatnego internetu

ZNP pisze do ministra edukacji ws. braku sprzętu, dostępu do internetu i platform edukacyjnych uczniów i nauczycieli. ZNP pyta, czy MEN w swoich planach zdalnego kształcenia MEN uwzględnia różnice w dostępie do sprzętu u poszczególnych rodzin i stan infrastruktury internetowej w różnych regionach kraju. Ministerstwo edukacji szykuje się do wprowadzenia w całej Polsce tzw. kształcenia zdalnego.

18.03

Opinia prawna ZNP

ZNP publikuje opinię prawną ws. wynagrodzenia w czasie zawieszenia zajęć.

19.03

Interwencja ws. dobrego imienia nauczycieli

ZNP protestuje przeciwko wypowiedzi ministra edukacji, który powiedział, że w czasie epidemii koronawirusa nauczyciele mają szansę, by pokazać, że „nie tylko potrafią strajkować i ubiegać się o wyższe wynagrodzenie, ale także są po prostu dobrymi wychowawcami i nauczycielami”.

19.03

Nauczyciele z własnej inicjatywy organizują kształcenie zdalne

W całym kraju kreatywni nauczyciele prowadzą dobrowolne zajęcia przez internet. Pojawiają się ciekawe inicjatywy jak Tarnowska Akademia Nauki, którą na You Tubie założył i prowadzi Nauczyciel Roku Marcin Zaród. To internetowa telewizja dla uczniów.

19.03

Apel ZNP o zapewnienie równego dostępu do kształcenia

Prezes ZNP w mediach apeluje o równy dostęp do kształcenia przez internet: „Zdalne nauczanie nie może pominąć żadnego ucznia!”

20.03

Akcja ZNP: Komputery dla szkół

ZNP zainaugurował społeczną akcję „Komputery dla szkół”, zwracając się do ludzi dobrej woli, firm i instytucji o przekazywanie szkołom sprzętu.

20.03

Stan epidemii

Rząd ogłasza stan epidemii. Zajęcia w szkołach zostają zawieszone do świąt wielkanocnych, czyli do 12 kwietnia.

Od 25 marca br. nauczyciele będą musieli obowiązkowo realizować podstawę programową i wystawiać uczniom oceny w ramach kształcenia online. Nauczyciele mają 5 dni na zorganizowanie kształcenia online dla 5 mln uczniów, nie mają żadnego wsparcia i systemowych rozwiązań, ani odpowiedniego sprzętu. Korzystają z własnych komputerów i internetu.

21.03

 

MEN ogłasza, że za sposób organizacji zdalnego kształcenia w danej szkole odpowiada dyrektor, a za sprzęt – samorządy.

23.03

Podziękowania dla lekarzy

ZNP dziękuje lekarzom i pracownikom służby zdrowia: Dziękujemy, że jesteście i pracujecie! Nauczyciele pamiętają o tych, którzy są dziś na pierwszej linii frontu oraz próbują chronić nasze zdrowie i życie.

24.03

Apel ZNP do rządu o zapewnienie równych warunków

Apel ZNP do rządu: Rząd powinien dołożyć wszelkich starań, aby każdemu uczniowi i uczennicy zapewnić dostęp do edukacji, a nauczycielom umożliwić kształcenie online.

25.03

Obowiązkowa realizacja podstawy programowej online

Rozpoczyna się obowiązkowe kształcenie na odległość, nauczyciele mają realizować podstawę programową i oceniać na odległość. Nie mają żadnego wsparcia ze stony rządowej.

25.03

Problemy techniczne

Podstawowe narzędzia służące do komunikowania się z uczniami i rodzicami mają problemy ze zbyt dużym ruchem w sieci już pierwszego dnia kształcenia online. Zawieszają się serwery z dziennikami elektronicznymi.

25.03

Apel ZNP o bezpłatny internet

ZNP ponowił apel do rządu o pilne uruchomienie bezpłatnego internetu dla uczniów, uczennic oraz nauczycieli pracujących zdalnie. Związek reaguje na problemy z serwerami i siecią.

25.05

Firmy odpowiadają na apel ZNP

Na apel ZNP do rządu o internet dla uczniów i nauczycieli odpowiedziała firma Orange.

25.03

Orange oferuje internet za 1 zł

„Nauka online stała się wyzwaniem dla wszystkich.” Prezes Orange w liście do prezesa ZNP zapowiada internet za złotówkę dla uczniów i nauczycieli

26.03

Porady prawne

ZNP odpowiada na liczne pytania nauczycieli na Facebooku, udziela porad prawnych wykorzystując Teamsy.

27.03

Interwencja ws. problemów technicznych

Trzeci dzień nauki zdalnej, a problemy techniczne nie znikają. ZNP pisze do MEN: „Oczekujemy reakcji od ministra edukacji. Nie możemy pracować, a dzieci uczyć się: e-dzienniki padają, sieć jest przeciążona i zrywa połączenia, są dzieci i nauczyciele bez Internetu!”

27.03

Pomoc dla szpitali

Krakowski oddział ZNP zadecydował o przekazaniu części składek członkowskich Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie na walkę z koronawirusem.

27.03

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada na apel ZNP

W odpowiedzi na apel ZNP o sprzęt, resort cyfryzacji zapowiada 180 milionów złotych na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski.

30.03

Próbny egzamin 8-klasisty

Odbywa się próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Od rana są problemy z serwerami, uczniowie nie mogą się zalogować na stronę CKE, by pobrać arkusze egzaminacyjne.

30.03

ZNP dziękuje rodzicom i nauczycielom

List prezesa ZNP do rodziców i nauczycieli: To Wy zdaliście egzamin. Wszyscy zostaliśmy pozostawieni sami sobie i staramy się sprostać nowym wyzwaniom, pomimo wielu trudności od nas niezależnych, jak problemy z serwerami czy sprzętem. Organizujemy kształcenie online, mając świadomość, jak wielkie jest to wyzwanie dla wszystkich. I dla nas nauczycieli i dla rodzin uczniów, a przede wszystkim dla samych dzieci. Nauczyciele, pokazaliście, że można na Was polegać w każdej sytuacji! Należą się Wam wielkie podziękowania!

31.03

Apel ZNP o odwołanie egzaminów

ZNP apeluje do Premiera i MEN o odwołanie egzaminów zewnętrznych: Podstawowym obowiązkiem państwa jest ochrona życia i zdrowia uczniów oraz ich rodzin i nauczycieli. Dlatego kwietniowe i majowe egzaminy powinny zostać odwołane.

1.04

Firmy odpowiadają na apel ZNP

Firma Google odpowiedziała na apel ZNP i zamierza wesprzeć uczących zdalnie nauczycieli, udostępniając swoje narzędzia

2.04

Firmy odpowiadają na apel ZNP

Firma Microsoft odpowiedziała na apel ZNP i zamierza wesprzeć uczących zdalnie nauczycieli.

2.04

Punktujemy zaniechania MEN

ZNP przedstawia 5 zaniedbań ministerstwa edukacji w związku z obowiązkowym kształceniem zdalnym:

1.      Brak sprzętu i warunków do prowadzenia obowiązkowego kształcenia online

2.      Brak profesjonalizmu instytucji rządowych

3.      Brak decyzji o odwołaniu egzaminów

4.      Brak decyzji o odchudzeniu podstawy programowej

5.      Brak wsparcia

3.04

ZNP zabiera głos w sprawie Szkoły w TVP

ZNP zabiera głos w sprawie Szkoły w TVP: Oferta edukacyjna MEN przygotowana we współpracy z TVP nie spełnia standardów merytorycznych, nie wykorzystuje możliwości, jakie dają nowe technologie, a emitowane tam materiały stają się tylko pretekstem do nieuzasadnionej krytyki całej naszej grupy zawodowej.

Od marca do nadal

Komunikacja

·         ZNP prowadzi akcję informacyjną w social mediach: na Facebooku i Twitterze.

·         Codziennie komunikuje się kilka razy ze swoimi członkami także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji ZNP na telefon.

·         Związek razem z informatykami uruchomił na Facebooku specjalną grupę wsparcia technicznego dla nauczycieli kształcących zdalnie: „IT dla edukacji”.

·         Związek wydaje tygodnik Głos Nauczycielski z analizami i poradami prawnymi.

·         Głos Nauczycielski prowadzi bieżący serwis informacyjny na stronie www.glos.pl

·         Związkowcy uruchomili aplikację Teamsy, za pośrednictwem której organizują videokonferencje na szczeblu lokalnym i krajowym.

·         Związek na bieżąco informuje opinię publiczną o sytuacji w edukacji za pośrednictwem dziennikarzy (po wprowadzeniu społecznej izolacji i braku możliwości organizowania konferencji prasowych przedstawiciele ZNP sami nagrywają wypowiedzi i przesyłają je stacjom radiowym oraz łączą się ze studiami telewizyjnymi za pośrednictwem Skypa).

More in this category: « ­   »

O nas

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) – związek zawodowy pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Okręg Pomorski ZNP.  Elżbieta Markowska - prezes okręgu pomorskiego ZNP od 2002 - nadal

Ile osób jest Online

Odwiedza nas 193 gości.

Licznik odwiedzin

148878
Dzisiaj58
Wczoraj154
W tym tygodniu507
W tym miesiącu3789
©2020 ZNP Okręg Pomorski. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search

facebook_page_plugin