imagesCA2REPER
NAUCZYCIELU ! zapoznaj się ze stanowiskami i opiniami ZNP do proponowanych zmian aktów prawnych dotyczących polskiej edukacji. Nie bądź obojętny ! Napisz swoje uwagi do proponowanych zmian w aktach prawnych , które dotyczą bezpośrednio Ciebie lub wykonywanej przez Ciebie pracy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 2

Stanowisko OPZZ w sprawie rosnącego niezadowolenia społecznego na tle płacowym.

Prezydium OPZZ solidaryzuje się ze wszystkimi osobami i związkami zawodowymi, które prowadzą negocjacje płacowe w przedsiębiorstwach lub też protestują z powodu braku wzrostu wynagrodzeń. Popieramy słuszne oczekiwania płacowe pracowników sektora finansów publicznych, w tym zatrudnionych w jednostkach sfery budżetowej i samorządowej oraz ich prawo do godnego wynagrodzenia, ponieważ Polska i pracownicy potrzebują wyższych płac (…) .
(…)Prezydium OPZZ uważa, że okres dobrej koniunktury gospodarczej i stabilizacji budżetowej powinien służyć rozwojowi dialogu społecznego w kwestii wynagrodzeń oraz zostać należycie wykorzystany przez partnerów społecznych i rząd, aby nie dopuścić do eskalacji protestów i niekontrolowanego wzrostu niezadowolenia społecznego, które obserwujemy na przykład we Francji.
(…)Prezydium OPZZ odrzuca wizję państwa, w którym władza odmawia pracownikom prawa do godziwych wynagrodzeń i dba jedynie o płace własne i zarządzających przedsiębiorstwami. Sprzeciwiamy się tak rozumianej solidarności i sprawiedliwości społecznej.
Żądamy sprawiedliwego podziału wypracowanego w przedsiębiorstwach zysku poprzez przekazanie jego części pracownikom, dlatego wzywamy rządzących i pracodawców do natychmiastowej zmiany polityki w zakresie płac i podjęcia negocjacji w tej sprawie w Radzie Dialogu Społecznego.

Prezydium OPZZ zwraca się do pozostałych central związkowych o konstruktywną współpracę w działaniach na rzecz wzrostu wynagrodzeń pracowników. Wzywa ponadto organizacje członkowskie OPZZ do solidarnościowego poparcia protestów nauczycieli, pracowników: cywilnych wojska, wymiaru sprawiedliwości, ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i innych grup zawodowych oraz udzielania im wszelkiej pomocy w walce o wyższe płace wszystkich pracujących. Polska i pracownicy potrzebują bowiem wyższych płac. (…).

408 1

408 2

408 3

31 stycznia  w  Centrum  Partnerstwa Społecznego DIALOG doszło do kolejnych manipulacji  - rzecz dotyczy podawanych wielkości dodatków motywacyjnych , za wychowawstwo i za warunki pracy / Słupsk, gmina Tczew, Gdańsk, Sopot, gm. Czersk. MEN posłużył się danymi miast i gmin województwa pomorskiego, ponieważ w grupie ekspertów po stronie MEN zasiada Pomorski Kurator Oświaty.

Proszę Koleżanki i Kolegów - nauczycieli szkół i placówek oświatowych w województwie pomorskim o zweryfikowanie informacji MEN i opublikowanie na fb. danych dot. dodatków motywacyjnych oraz  za wychowawstwo. Przypomnę, również  że p. minister powtarza w mediach  o wysokości wynagrodzenia nauczycieli kontraktowych 5.000 zł. Prawda - czy fałsz ???

A tym czasem weryfikujemy dane podane przez MEN.

Słupsk : „Dodatek za wychowawstwo jest stały i wynosi 180 zł miesięcznie, a nie jak podała Pani Minister min. 23 zł, maks. 200 zł.

Wysokość dodatku motywacyjnego wynosi od 2 % do 40 % wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dodatek motywacyjny ma charakter uznaniowy i wynosi:

1. a) minimalnie dla nauczyciela stażysty 38 zł brutto, a nie jak podała Pani Minister 20 zł.
  2. b) maksymalnie dla nauczyciela dyplomowanego 1327 zł brutto, a nie jak podała Pani Minister 1950 zł.

Gm. Osiek : ” Dodatek za  wychowawstwo od 1- 5%  minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela  mianowanego  legitymującego się  tytułem mgr  z przygotowaniem pedagogicznym – wszyscy nauczyciele otrzymują 27 zł ;

Gdańsk : „Dodatek za wychowawstwo – stały : SP 100zł,  szkoły ponadgimnazjalne 150 zł, gimnazjum 150 zł”.

Tczew gm.: „ Nauczyciele otrzymują  dodatek motywacyjny w wysokości od 1-30% wynagrodzenia zasadniczego wg. stopnia awansu zawodowego.” Wskazana przez MEN wielkość  dodatku motywacyjnego dotyczy wicedyrektorów i dyrektorów”.

Sopot : ?

Czersk : ?

407 1

407 2

407 3

PISMO ZNP  do oświatowej SOLIDARNOŚCI

31 stycznia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zakończyła się kolejna tura rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w roku 2019. Związek, podtrzymuje swoje żądanie wzrostu wynagrodzenia o 1000 złotych od stycznia 2019 r.  Minister edukacji zapowiedziała koniec obecnego etapu rozmów i rozpoczęcie prac nad projektami przepisów, które pozwolą na wdrożenie  propozycji  MEN.

Aby wdrożyć zaproponowane rozwiązania, konieczna jest zmiana ustawy Karta nauczyciela jak i rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Do 10 lutego br. MEN planuje zakończyć  konsultacje z reprezentatywnymi związkami zawodowymi; do końca kwietnia br. zakończy prace rządowe tak, aby do końca czerwca br. przedłożyć ustawę do podpisu Prezydenta RP.

ZNP kolejny raz powtarza swoje żądanie  - wzrostu wynagrodzenia od 1 stycznia 2019 r. o 1000 złotych dla wszystkich pracowników oświaty, domagając się jednocześnie rozmów z premierem rządu  Mateuszem Morawieckim.

©2019 ZNP Okręg Pomorski. Wszelkie prawa zastrzeżone.