imagesCA2REPER
NAUCZYCIELU ! zapoznaj się ze stanowiskami i opiniami ZNP do proponowanych zmian aktów prawnych dotyczących polskiej edukacji. Nie bądź obojętny ! Napisz swoje uwagi do proponowanych zmian w aktach prawnych , które dotyczą bezpośrednio Ciebie lub wykonywanej przez Ciebie pracy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fundusz

ZNP  zwraca się z  apelem do samorządowców, by przyspieszyli obiecane przez rząd podwyżki i wyższe pensje wypłacili nauczycielom już w czerwcu. Samorządy mają prawną możliwość podniesienia pensji zasadniczych już w czerwcu.  Taka operacja  pomogłaby rozwiązać problem pensji obniżonych w czasie strajku .

ZNP przygotował wzór uchwały Rady Gminy / Rady Powiatu / Sejmiku Województwa podwyższający wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli od 1 czerwca br. o 9,6%.

Wzór uchwały można pobrać i przekazać Radzie Gminy, Powiatu lub Sejmikowi Województwa (lub konkretnym radnym) z prośbą o rozpatrzenie takiej możliwości na najbliższym posiedzeniu rady lub sejmiku.

Rada Gminy,

Rada Powiatu,

Sejmik Województwa).

Zgodnie z UCHWAŁĄ  od 1 czerwca br. „podwyższa się wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.) – dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego i na wszystkich poziomach wykształcenia o 9,6 %”.

List ZNP do kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego (tutaj).

Ulotka informacyjna ETUCE

W dniu 26 maja br. odbędą się wybory do EUROPARLAMENTU! Przyszłość  Polski leży w naszych rękach ! Apeluję do wszystkich pracowników oświaty, uczniów i ich rodziców o oddanie głosów w ważnych dla Polski wyborach.

Naprawa polskiej edukacji, która stała się koniecznością w związku z destrukcyjnymi zmianami wprowadzonymi w ostatnich trzech latach, wymagać będzie nie tylko wysokiej klasy ekspertów, kompetentnych partnerów społecznych i świadomych problemów edukacji polityków, ale także środków finansowych. Jeśli nasz kraj ma je pozyskać, a pozyskać można je tylko na sensowne i dobrze udokumentowane plany, potrzebuje takich reprezentantów w przyszłym Parlamencie Europejskim i w Komisji Europejskiej, którzy rozumiejąc problemy krajowej oświaty, są w stanie widzieć je także w szerszym europejskim kontekście.

„Kształtuj przyszłość Europy z nauczycielami!” – to hasło wspólnej kampanii europejskich związków zawodowych działających w sektorze edukacji, zrzeszonych w europejskich strukturach Międzynarodówki Edukacyjnej – Europejskim Komitecie Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE). Komitet jest partnerem społecznym Komisji Europejskiej w kwestiach dotyczących edukacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego, jako orędownik wspólnej kampanii oraz jej uczestnik, pragnie zwrócić Waszą uwagę na problemy edukacji w krajach Unii Europejskiej i w Polsce.

Kraje członkowskie oraz Unia Europejska jako wspólnota powinny uwzględnić w swoich przyszłych działaniach, a mianowicie:

• wysokiej jakości edukacja dla wszystkich;
  • wzrost publicznych nakładów i podniesienie atrakcyjności zawodu nauczyciela;
  • umacnianie dialogu społecznego i zaangażowanie edukacyjnych związków zawodowych w proces decyzyjny;
  • promowanie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego oraz integracji.

Głębokiego namysłu i szybkich działań wymaga opracowanie wspólnej koncepcji kształcenia do demokracji, rozwijania umiejętności obywatelskich, nauczania o prawach człowieka i wartościach leżących u podstaw Wspólnoty.

Potoczne wyobrażenie, jakoby Unia Europejska nie miała wpływu na krajowe polityki edukacyjne, nie jest do końca prawdziwe. UE prowadzi przecież:

• politykę uznawania świadectw szkolnych i dyplomowych oraz zaliczenia nauki za granicą;
  • programy wspierające wymianę uczniów i studentów (Erasmus+) oraz wymianę nauczycieli;
  • działania ułatwiające przepływ środków finansowych związanych z kształceniem za granicą (stypendiów, pożyczek) oraz
  • programy wspierające: doszkalanie pracowników, naukę języków obcych, rozwój i stosowanie nowych technologii.

©2019 ZNP Okręg Pomorski. Wszelkie prawa zastrzeżone.