INFORMACJA NR 39 z dnia 2 marca 2022r.

Nowy system podatkowy ciągle uderza w nauczycieli

Nowy system podatkowy ciągle uderza w pensje nauczycieli - ZNP : ZNP

1 stycznia 2022 r. weszły zmiany w tzw. Polskim Ładzie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Połączenie ograniczenia możliwości zmniejszania zaliczki na podatek tylko                     i wyłącznie do jednego stosunku pracy z pozbawieniem pracowników przez tzw. Polski Ład prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku zaskutkowało tym, iż wynagrodzenia wypłacone przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe na początku stycznia 2022 r. były niższe od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie w odniesieniu do wynagrodzeń z grudnia 2021 r. Niższe wynagrodzenie otrzymali również ci pracownicy systemu oświaty, którzy w ogóle nie złożyli oświadczenia PIT-2.

W reakcji na zaistniałą sytuację w dniu 5 stycznia br. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o pilne wprowadzenie rozwiązań, które zniwelują ww. negatywne skutki Polskiego Ładu. Jeszcze tego samego dnia wniosek ten został przekazany Ministrowi Finansów.

7 stycznia 2022 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U. poz. 28), które ma zagwarantować nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym wyrównanie zaniżonych wynagrodzeń oraz umożliwić wypłatę tych wynagrodzeń w kolejnych miesiącach bez konieczności odprowadzania zawyżonych względem 2021 r. zaliczek na podatek dochodowy.

– W obecnej sytuacji ZNP ponownie zwróci się do premiera oraz do ministrów – edukacji i finansów – z interwencją ws. nowego systemu podatkowego oraz jego negatywnego wpływu na pensje nauczycieli – informuje wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.

– W wyniku działań Polskiego Ładu tysiące nauczycieli w kraju otrzymało w lutym kuriozalnie niskie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe – alarmuje Piotr Gościniak, prezes Oddziału ZNP Leszno. – Problem dotyczy wszystkich stopni awansu zawodowego niezależnie od stażu pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w lutym br. przeprowadził badanie ankietowe dotyczące wpływu zmian podatkowych ogłoszonych w ramach Polskiego Ładu na wynagrodzenie nauczycieli.

W badaniu wzięło udział ponad 12 tys. respondentów. 47,2 proc. wskazało, że ich wynagrodzenie za styczeń (bez godzin ponadwymiarowych) uległo zmniejszeniu w stosunku do wynagrodzenia pobieranego przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. W większości nie otrzymali oni zwrotu utraconego wynagrodzenia (33,2 proc.). W styczniu uległo również zmniejszeniu wynagrodzenie nauczycieli za jedną godzinę ponadwymiarową – tak wskazało 40,1 proc. respondentów. W przypadku wynagrodzenia za luty (bez godzin ponadwymiarowych) odsetek badanych, których wynagrodzenie uległo zmniejszeniu wyniósł 38,1 proc.

Zdecydowanie najgorzej kształtowała się sytuacja nauczycieli zatrudnionych w więcej niż jednej szkole/placówce. 77,1 proc. nauczycieli uczestniczących w badaniu – w styczniu otrzymało niższe wynagrodzenie, natomiast w lutym – 58,2 proc. W przypadku wynagrodzenia za jedną godzinę ponadwymiarową 47 proc. otrzymało niższą stawkę. Nauczyciele otrzymali także zmniejszone dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. „13”).