INFORMACJA NR 164 z dnia 20 grudnia 2021r.

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego wyraża protest wobec stanowiska władz politycznych RP w sprawie braku podwyżek wynagrodzeń dla pracowników naszego sektora i jego chronicznego niedofinansowania. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi w dniu 20 GRUDNIA (poniedziałek) akcje protestacyjne pod hasłem: ŻĄDAMY REALNYCH PODWYŻEK WYNAGRODZEŃ, w których weźmie udział szereg pracowników uczelni i instytutów badawczych. .

Żądamy:

• 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Podwyżki w wysokości 10% rocznie obiecano na lata 2019 – 2021, zrealizowano 7% w roku 2019 i 6% w roku 2020,
  • podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (stanowi ono podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich),
  • systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.

Nauka to inwestycja a nie koszt w budżecie państwa. Każda zainwestowania 1 złotówka w naukę przynosi 5-krotny zysk. Zysk przekładany na rozwój ekonomiczny kraju, dobrobyt i rozwój naszych przyszłych pokoleń.  Bez tej inwestycji nie jesteśmy w stanie dogonić rozwiniętych krajów europejskich, a przyszłe pokolenia Polaków będą miały gorsze warunki rozwoju niż ich europejscy rówieśnicy.