INFORMACJA NR 89 z dnia 21 lipca 2021r.

1 lipca 2021 r. podczas Obywatelskiego Kongresu Edukacyjnego został opublikowany List otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Parlamentarzystów z apelem o wstrzymanie niekorzystnych zmian w systemie edukacji planowanych przez Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki.

„ (…) Jako przedstawicielki i przedstawiciele wspólnot lokalnych, samorządów miejskich oraz wiejskich, oświatowych związków zawodowych, kadry kierowniczej oświaty, nauczycieli i nauczycielek, organizacji społecznych, a także społeczności szkół publicznych i niepublicznych oraz jako rodzice i uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się tym zmianom i apelujemy o zaniechanie prac nad całym pakietem zmian w edukacji pod hasłem „lex Czarnek”!

Uważamy, że zmiany w ramach „lex Czarnek”:

• są szkodliwe oraz niekorzystne dla uczniów i uczennic;
• ograniczą autonomię szkół, dyrektorów oraz nauczycieli i nauczycielek,
• marginalizują rolę rodziców,
• pozbawią uczniów możliwości korzystania z wsparcia i doświadczenia organizacji pozarządowych,
• obniżą status zawodowy nauczycieli,
• pogłębią kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach,
• podporządkowują szkoły oraz proces kształcenia kuratorom oświaty,
• ograniczą rolę samorządów jako organów prowadzących szkoły,
• prowadzą do centralizacji edukacji,
• zmierzają w kierunku ideologizacji szkoły – podstaw programowych i całego procesu kształcenia.

„(…) Skutkiem zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian będzie spadek jakości kształcenia. Edukacja jest naszym dobrem wspólnym. Edukacja publiczna jest również dobrem, które wszyscy współfinansujemy, a Obywatelki i Obywatele mają prawo do wyrażenia troski o edukację i oczekują, że będą mieli także wpływ na jej kształt.

My, Obywatelki i Obywatele: oczekujemy, że edukacja będzie przedmiotem wspólnej debaty; apelujemy o zaniechanie prac nad pakietem edukacyjnych zmian pod hasłem „lex Czarnek”.

POLECAM ODSŁUCHANIE PRZEBIEGU KONGRESU !!!!!

Kongres można obejrzeć na naszym facebookowym profilu:

Relacja w Głosie: https://glos.pl/obywatelski-kongres-edukacyjny-czy-szkola-przetrzyma-grozne-pomysly-przemyslawa-czarnka