INFORMACJA Nr 72 z dnia 26 maja 2021r.

Szanowne Koleżanki i Koledzy
Prezesi Okręgów ZNP,

1 czerwca rozpoczynamy ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie projektowanych zmian w edukacji włączającej.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o przesłanie do wszystkich ogniw ZNP poniższego linku pod którym zamieszczona jest petycja, z prośbą o jak największy udział w składaniu podpisów.

Petycja jest skierowana do nauczycieli, rodziców i innych osób zainteresowanych przedstawionym problemem oraz organizacji pozarządowych.

O liczbie złożonych podpisów poinformujemy premiera i parlament.

Link do petycji ZNP:

PETYCJA
w sprawie projektowanych zmian w edukacji włączającej

Szanowni Państwo,

projektowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w zakresie edukacji włączającej są kontrowersyjne i budzą ogromny niepokój różnych środowisk, w tym rodziców i nauczycieli. Zakładają bowiem masowe kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ogólnodostępnych szkołach i przedszkolach, a także zmiany organizacyjne w zakresie pracy poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Brak specjalistycznej kadry (pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów), bariery architektoniczne, jak również fakt, że większość nauczycieli w szkołach masowych nie jest przygotowana do pracy z uczniami wymagającymi specjalistycznego wsparcia – uniemożliwia zapewnienie równych szans edukacyjnych i rozwijanie indywidualnego potencjału wszystkich uczących się.

Rządzący nie mogą po raz kolejny w nieodpowiedzialny sposób reformować oświaty. Skutki mogą być katastrofalne. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się o poparcie naszych działań, których celem jest wstrzymanie prac nad nowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji włączającej i poddanie projektowanych zmian rzeczywistym konsultacjom.

Krzysztof Baszczyński
Wiceprezes ZG ZNP