INFORMACJA NR 56 z dnia 19 kwietnia br .

Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych okręgu pomorskim ZNP dot. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i specjalnych , niezbędne jest :
- zwiększenie etatyzacji (liczby godzin) pedagogów i psychologów
w przedszkolach - nieliczne godziny tych specjalistów nie pozwalają objąć pomocą dzieci w najmłodszym wieku lub zdiagnozowania ujawniających się w tym wieku dysfunkcji.
- zdiagnozowanie przyczyn różnicy pomiędzy liczbą uczniów/ich odsetkiem objętych ppp w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych
- wzmocnienie/zwiększenie udziału godzin ppp realizowanych przez pedagogów i psychologów w ogólnej puli godzin ppp. Liczba pozostałych godziny, jak wskazuje badanie, charakteryzuje się wysoką zmiennością (np. zależy od zamożności organu prowadzącego, liczby uczniów objętych zajęciami).
- zwiększenie liczby godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej
w szkołach ponadpodstawowych – szczególnie realizowanych przez innych specjalistów. (liczba godzin ppp na ucznia nią objętego poniżej 1.!) Problemy/dysfunkcje diagnozowane i skutecznie eliminowane/poddawane terapii nie znikają wraz zakończeniem edukacji w szkole podstawowe, przeciwnie – przekroczenie progu edukacyjnego po 8 latach może je pogłębić i sprawić ze wpłyną na funkcjonowanie ucznia.
- 2. krotnie wyższy odsetek uczniów objętych ppp w relacji przedszkola – szkoły podstawowe, wskazuje na konieczność zwiększenia godzin ppp w przedszkolach (szczególnie stałych godzin pedagoga/psychologa)
W roku szkolnym 2021/2022 prognozuje się zwiększenie liczby uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w zespołach szkolno-przedszkolnych , przedszkolach. Jak wynika z analizy projektów arkuszy organizacji organizacji pracy szkoły/placówki zmniejszy się liczba godzin specjalistów w przedszkolach / pedagogów /, w szkołach podstawowych psychologów, i innych specjalistów; w szkołach ponadpodstawowych pedagogów.
OGÓŁEM liczba godzin specjalistów w roku szkolnym 2021/2022 w stosunku do roku szkolnego 2020/2021 zmniejszy się o ponad 5989 h. Liczba godzin pomocy psychologiczno=pedagogicznej na jednego ucznia objętego ppp : w przedszkolach zwiększy się o 0,13h w szkołach podstawowych zmniejszy się o 0,16h, w szkołach ponadpodstawowych o 0,1h, w zespołach szkolno-przedszkolnych o 0,2h.
Średnia liczba godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej w placówkach wynikająca z prognozy na rok szkolny 2021/2022 zmniejszy się w przedszkolach o 2,43h, szkołach podstawowych o 17,41h, szkołach ponadpodstawowych 5,58h, w zespołach szkolno-przedszkolnych zmniejszy się o 15,6h