INFORMACJA NR 42 z dnia 23 lutego 2021r.

Stanowisko Prezydium ZG ZNP ws. projektu Edukacja dla wszystkich
Edukacja dla wszystkich -materiał informacyjny do wykorzystania w szkołach i placówkach
Plakat PDF do druku

3 lutego godz.16.00 odbyło się spotkanie online ze specjalistami szkolnictwa specjalnego oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych „Zagrożenia wynikające z proponowanych zmian w edukacji włączającej”. Organizatorami spotkania był Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP i Zarząd Oddziału ZNP w Gdańsku.
15 lutego br odbyły się konsultacje organizowane przez Pomorskiego Kuratora Oświaty „Model funkcjonowania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą”, w których uczestniczyli przedstawiciele organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły specjalne oraz placówki specjalne, dyrektorzy/specjaliści ze szkół i placówek specjalnych; dyrektorzy/specjaliści z przedszkoli i szkół ogólnodostępnych, inne zainteresowane osoby oraz instytucje. Liczba miejsc była ograniczona.
Głównym celem spotkania było przekazanie informacji o zasadach tworzenia Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą, zgodnie z opracowanym w projekcie Modelu SCWEW oraz pilotażowym wdrożeniu Modelu SCWEW w ramach projektów grantowych.
Nie wszyscy chętni mieli szczęście dostać się na spotkanie online organizowane przez Pomorskiego Kuratora Oświaty /zarejestrowano tylko 80 uczestników/. Z informacji, jakie docierają do siedziby okręgu pomorskiego :
- spotkania nie spełniły oczekiwań zainteresowanych
- ograniczony czas na zadawanie pytań
- odpowiedzi na zadawane pytania nie były konkretne
- prelegenci nie potrafili odpowiedzieć na kluczowe pytania związane z funkcjonowaniem szkół specjalnych i PPPP / m.in. statusem zawodowym pracowników instytucji po ich przekształceniach – statusie zawodowym zatrudnionych specjalistów w szkołach i placówkach oświatowych/ oraz na pytania związane z finansowaniem przedstawionych propozycji .
Z uwagi na brak rzetelności przeprowadzanych konsultacji, braku konsultacji ze środowiskiem nauczycieli – specjalistów , ekspertów , rodziców - ZNP domaga się wstrzymania prac nad tym projektem. Uwzględniając zastrzeżenia wniesione przez nauczycieli praktyków, rodziców i partnerów społecznych ZNP apeluje o ponowne poddanie proponowanych rozwiązań szerokim konsultacjom społecznym w atmosferze dialogu z partnerami społecznymi, organizacjami samorządowymi oraz rodzicami uczniów i wychowanków.

„ Projektowane zmiany w opinii środowiska nauczycielskiego są kontrowersyjne i budzą ogromny niepokój spowodowany troską o rozwój i warunki kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W tym trudnym dla wszystkich czasie należy z wielką wrażliwością rozważyć zasadność poszczególnych rozwiązań i postawić pytanie – czy kolejna tak poważna zmiana systemowa powinna obecnie mieć miejsce, zwłaszcza w sytuacji braku odpowiednich nakładów finansowych niezbędnych do modyfikacji infrastruktury szkolnej i znaczącego zwiększenia stanu zatrudnienia w oświacie”. – czytamy w Stanowisku Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 22 lutego 2021 roku w sprawie projektu „Edukacja dla wszystkich”