INFORMACJA NR 22 z dnia 28 stycznia 2021r.

Przedszkola w czasie pandemii

Znaczna część nauczycieli przebywa na zwolnieniach lekarskich i kwarantannach / w tym przede wszystkim nauczycieli wychowania przedszkolnego /. Braki kadrowe w przedszkolach powodują ogromne przeciążenie psychiczne i fizyczne . Praca 10h dziennie przez 5 dni w tygodniu bez zachowania reżimu sanitarnego sprawia , że nauczyciele korzystają ze zwolnień lekarskich.

Jesteśmy po wstępnych konsultacjach z ogniwami ZNP na których poruszamy sprawy dotyczące działań Związku. Wśród przewijających się tematów, którym poświęcamy dużą część czasu są problemy dotyczące warunków pracy i bezpieczeństwa nauczycieli przedszkoli. Należy podkreślić, że nauczyciele wychowania przedszkolnego wyjątkowo dbają o bezpieczeństwo swoich wychowanków i mimo trudnych warunków pracy w okresie pandemii realizują podstawę programową.

Natomiast to co smuci, to fakt , że „Jako jedyni zabiegamy o poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa nauczycieli oraz pracowników przedszkoli, którzy pracują stacjonarnie od maja 2020 roku!” bez wsparcia innych oświatowych związków zawodowych.