INFORMACJA NR 12 z dnia 12 stycznia 2021r.

Wytyczne MEiN , GIS i MZ dla klas 1-3 szkół podstawowych

Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń i restrykcji o kolejne dwa tygodnie. Uczniowie klas 1-3 wrócą 18 stycznia do szkół. Przeważyła opinia, że szkody związane z nieprzebywaniem dzieci z klas I-III w normalnej grupie rówieśniczej są wyższe niż ryzyko przebywania w szkole. .
Rząd swoja decyzję uzasadnia : niższym poziomem zakażeń. W całej Europie widać znaczące przyrosty liczby zakażeń, co określane jest jako trzecia fala. Część państw Europy decyduje o wdrażaniu nowych restrykcji lub przedłużaniu obowiązujących.
Rząd zapewnia na konferencjach prasowych zapewnia: sytuacja jest stabilna, nie ma żadnego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów, obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów, łóżek nadal waha się poniżej 50 proc.- wyliczał.
W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.
Wciąż obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ogłoszonej wcześniej przerwy szkolnej - przedłużenie o dwa tygodnie:

• Hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte będą hotele pracownicze
• Zamknięte stoki narciarskie, galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
• Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie
• Infrastruktura sportowa jest dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
• W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
• Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji (styp)
• Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
• Zamknięte restauracje i bary - posiłki wydawane tylko na wynos
• Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
• W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
• W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów

W komentarzach opinia publiczna uważa, że pomysł z powrotem do szkół dzieci z klas I-III bez żadnego przygotowania ma tylko jeden powód - nie płacić rodzicom zasiłków.
ZNP uważa, że nauczyciele powinni być jak najszybciej zaszczepieni. Związkowcy szukają odpowiedzi na pytanie : „ Skoro rząd mówi o utrzymaniu obostrzeń i nadejściu "trzeciej fali" koronawirusa, to skąd wziął się pomysł, by dzieci wróciły do szkół? Powrót do normalnych zasad edukacji jest bardzo potrzebny, zwłaszcza dla tych najmłodszych, ale to niekoniecznie jest właściwy moment. Niestety w harmonogramie szczepień brakuje nauczycieli.
Osobiście uważam, że żaden z pedagogów nie powinien wrócić do szkoły, dopóki nie otrzyma zapewnienia, że akcja szczepień jest otwarta dla nauczycieli, bo od ich zdrowia zależy poziom nauczania dzieci i młodzieży .
Nauczyciele, politycy i aktywiści, komentując decyzję rządu o powrocie uczniów klas I-III do szkół, zauważają, że konieczne jest szybkie działanie w sprawie szczepienia pedagogów. Zdaniem niektórych komentatorów, powrót najmłodszych uczniów do szkół odbije się negatywnie na sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Minister zdrowia i minister edukacji uznali, że ryzyko napędzenia pandemii nie jest tak duże, jak koszty, które ponoszą nauczyciele, uczniowie i rodzice, przez naukę zdalną. Nauczanie zdalne jest mniej efektywne niż stacjonarne.

Tuż po ogłoszeniu tej decyzji w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja nad jej zasadnością.

"Nie wiemy, czy i w jakiej skali mamy w Polsce brytyjski, mocno zaraźliwy wariant wirusa. Otwarcie szkół bez tej wiedzy to olbrzymie ryzyko. Nadal nie zaszczepiono nauczycieli. Minister jeszcze parę godzin temu nie brał pod uwagę powrotu do szkół w całym kraju. Co się zmieniło?" - napisał Adrian Zandberg z partii Razem.

„ Czekamy na szybkie szczepienia dla nauczycieli i nauczycielek klas 1-3, przedszkoli i żłobków" - napisała Iga Kazimierczyk, nauczycielka.

„Szczepienie nauczycieli zaplanowano na drugą połowę marca. Ten termin doskonale obrazuje podejście tego rządu do edukacji i pozycję ministra Czarnka - marginalne" - napisała posłanka KO Kinga Gajewska, która jest przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. edukacji przyszłości.

Barbara Nowacka - posłanka KO - chwali decyzję o otwarciu szkół dla najmłodszych uczniów. Ale dodaje: "Błędem jest brak decyzji o szczepieniach dla nauczycieli i kuriozalny jednorazowy test na COVID przed rozpoczęciem nauki".

„Za tydzień klasy I - III wracają do szkół. To ponad 1,2 mln uczniów oraz ponad 100 tysięcy nauczycieli (plus pracownicy oświaty). Na szczepienia nauczyciele będą mogli ZAPISAĆ się na przełomie marca i kwietnia „ - napisał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

„Jak można zapowiedzieć powrót dzieci do szkół klas 1-3 od połowy stycznia, nie szczepiąc wcześniej nauczycieli i pracowników szkół? Przecież to jest proszenie się o narodową katastrofę!" - pisze Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

„Klasy I-III wracają do szkół, ale nauczyciele zostaną zaszczepieni dopiero za kilka miesięcy. Przypomina to zapinanie pasów bezpieczeństwa po przejechaniu 100 kilometrów - a nie przed wyruszeniem w drogę" - komentuje Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

/Żródło: onet.pl/