INFORMACJA Nr 10 z dnia 8 stycznia 2021r.

W dniu 8 stycznia minister edukacji poinformowal opinię publiczną, że 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa. Jego zdaniem to element przygotowań do powrotu dzieci do szkół. Minister konsekwentnie pomija pracowników administracji szkół. Zastanawiające jest z czego wynika taka postawa ministra ….. z niechęci, braku wiedzy, czy zwykłej głupoty i ignorownia ryzyka kolejnych zakażeń.

Czy 17 stycznia wrócimy do nauczania zdalnego? Pan minister mówi o wielkich przygotowaniach do powrotu, w których bierze udział rada konsultacyjna ds. bezpieczeństwa w edukacji w skład której wchodzą kuratorzy, samorządowcy, dyrektorzy szkół, specjaliści od epidemiologii i wirusologii, rodzice, uczniowie i MZ
Wypracowane rekomendacje zakładają:
- jedna grupa uczniów będzie w jednej sali;
- ci sami nauczyciele dla danej klasy,
- indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia i przerwy w różnych godzinach,
- częste mycie rąk,
- ochrona podczas kichania i kaszlu czy unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
- wietrzenie sal i przestrzeni w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć".
- ogólnopolska akcja badania nauczycieli od 11 stycznia do 15 stycznia. Testy przesiewowe będą dobrowolne i bezpłatne i zostaną nimi objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracownicy administracyjni tych szkół.

P.o. główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że do testów zgłosiło się około 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.
Informacje o tym, gdzie przeprowadzić badania będą w większości wysyłane osobom zainteresowanym w wiadomościach SMS. Będą je również mieli powiatowi oraz wojewódzcy inspektorzy sanitarni. Wyniki testów będą zarejestrowane w systemie EWP i będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.
W przypadku wyniku pozytywnego taka informacja zostanie przesłana niezwłocznie do osoby, która uzyska wynik dodatni. Osoba taka będzie podlegała 10-dniowej izolacji oraz zostanie poproszona o kontakt z lekarzem POZ i inspekcją sanitarną, gdzie poda listę osób, z którymi w ostatnim okresie miała kontakt.
Na podstawie zgłoszonej listy kontaktów będzie na te osoby nakładana kwarantanna .Zakończenie testowania nauczycieli jest planowane na 15 stycznia. 16 i 17 stycznia będą kompletowane wyniki, a w przypadku wątpliwości badania wymazowe zostaną powtórzone. Badania będą prowadzone z użyciem testów PCR (na obecność genów wirusa).
Zainteresowane osoby, które będą podlegały testowaniu, mogą sięgnąć do do stron internetowych stacji wojewódzkich czy powiatowych również mogą kontaktować się z dyrektorami szkół, ze stacją inspekcji sanitarnej.
Źródło: PAP