Strona główna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

3DZoomMenu

 

forbes 8

OPINIE I STANOWISKA ZNP DO PROJEKTÓW AKTÓW PRAWNYCH

 

imagesCA2REPER

NAUCZYCIELU !   Nie bądź obojętny - napisz swoje uwagi do proponowanych zmian w aktach prawnych , które dotyczą bezpośrednio Ciebie lub wykonywanej przez Ciebie pracy.

 

NAUCZYCIELU ! Zapoznaj się ze stanowiskami i opiniami ZNP do proponowanych zmian aktów prawnych dotyczących polskiej edukacji.

 

 
Projekty rozporządzeń

1. Rozp. ws.trybu i kryteriów oceny pracy nauczyciela

2. Rozp. ws szczegółowych kryteriów oceny pracownika

3. Rozp. ws urlopu dla poratowania zdrowia

4. Rozp. ws wykazu zajęć dla specjalistów

5. Karta nauczyciela ze zmianami

6. 1897 druk sejmowy dot. finansowania zadań oświatowych

 
INFORMACJA

prawo thumb

http://reformaedukacji.men.gov.pl/

1. Prawo oświatowe

2. Przepisy wprowadzające – prawo oświatowe

3. Kalendarium reformy edukacji . Krok po kroku

 

 

Koordynator wprowadzania reformy – województwo pomorskie:
Jerzy Wiśniewski  - Dyrektor Wydziału  Strategii Nadzoru Pedagogicznego,
tel: 58 669 34 04, kom: 662 231 456
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wraz z reformą oświaty i zmianą przepisów ustaw takich jak ustawa o systemie oświaty, Prawo oświatowe, czy Karta Nauczyciela od 1 września weszło w życie wiele przepisów wykonawczych. Poniżej LISTA  najważniejszych rozporządzeń, aktów prawnych , których przepisy obowiązują  w nowym roku szkolnym:

ROZPORZĄDZENIA  MEN

USTAWY

Istotne zmiany w przepisach wykonawczych do ustawy PRAWO  OSWIATOWE

 
INFORMACJA NR 314 z dnia 6 listopada 2017r.

 

Sejm logoW dniu 9 listopada 2017r. w godz. 13,30 – 14,30 planowane jest w Sejmie pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. W załączeniu projekt skierowany przez Radę Ministrów do Sejmu. Polecam uwadze proponowane zmiany, które mogą stać się rzeczywistością w niedalekiej przyszłości. Zachęcam zarządy oddziałów do dyskusji we wszystkich ogniwach związku „SZANSE CZY ZAGROŻENIA ZMIAN W USTAWIE O ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH DLA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU RUCHU ZWIĄZKOWEGO NA TERENIE SZKÓŁ I PLACÓWEK OSWIATOWYCH„

PROJEKT ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

 
INFORMACJA NR 313 z dnia 30 października 2017r.

znp pom  Kopia

 

Uczestnicząc w szkoleniach z prezesami ognisk, spotkaniach z radcami prawnymi i adwokatami ZOP ZNP pozyskujemy niepokojące informacje dot. realizacji zapisów art.42 KN w obszarze  pomocy psychologiczno-pedagogicznej.  Podobne  sygnały otrzymuje również  Zespół Polityki Edukacyjnej ZG ZNP.  Z przekazanych informacji wynika, że  w szkołach zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej są realizowane w ramach zajęć statutowych (czyli są bezpłatne). Realizacja ww. zajęć w ramach zajęć statutowych jest naruszeniem prawa, bowiem  jak wynika z przepisu nowelizacji art. 42 zajęcia te winne być uwzględnione w arkuszu organizacyjnym , co oznacza , że stają się one zajęciami płatnymi .

Proszę o  pilne przekazanie Informacji Zespołu Polityki Edukacyjnej ZG ZNP  prezesom ognisk, członkom Zarządów Oddziałów, Zakładowym Społecznym Inspektorom Pracy .

INFORMACJA zasady wynagradzania dodatkowych zajęć po nowelizacji art.42 KN

 
INFORMACJA 312/2017 z dnia 27 października 2017r.

znp pomSejm logo

 Ustawa Karata Nauczyciela zmiany wprowadzone ustawą o finansowaniu zadań oświatowych – październik 2017r. na posiedzeniu SEJMU RP 27 października 2017r.

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych przyjęta przez Sejm – materiał zebrany ze strony www.men.gov.pl / 27.10.2017r.

We wrześniu i październiku członkowie Zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP systematycznie spotykali się z prezesami oddziałów i ognisk, gdzie szczegółowo omawiano proponowane zmiany zawarte w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Spodziewaliśmy się, że na sejmowych debatach temat statusu zawodowego zostanie dogłębnie przeanalizowaney.. Niestety po raz kolejny posłowie ekipy rządzącej „przeszli samych siebie” - sejm przyjął MEN-owską ustawę o finansowaniu zadań oświatowych wraz z pakietem zmian w Karcie Nauczyciela. Ustawę poparło 274 posłów - głównie z PiS, Kukiz'15 i PSL, przeciw było 161 - z PO i Nowoczesnej, a 7 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Sejm przyjął kontrowersyjne i wywołujące opór środowiska rozwiązania uderzające w nauczycielskie wynagrodzenia.

CO STRACIMY?

Więcej…
 
INFORMACJA 311/ z dnia 20 października 2017r.

znp pom

 

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej w CEN – miasto Gdańsk. Wśród gości zaproszonych byli: przedstawiciele samorządów terytorialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz placówek oświatowych. Mając na uwadze fundamentalne znaczenie nauczyciela  w rozwoju młodych Pomorzan, Samorząd Województwa Pomorskiego zwrócił się do środowiska nauczycielskiego z prośbą o wzięcie udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu poświęconym kondycji zawodowej nauczycieli. Badanie, realizowane we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, objęło nauczycieli ze szkół i placówek z obszaru województwa pomorskiego, a jego głównym celem było poznanie opinii w zakresie wykonywanej pracy na stanowisku nauczyciela. Wszystkie odpowiedzi były zapisywane i kodowane w sposób anonimowy, a wyniki badania posłużyły/posłużą do kreowania lokalnych i regionalnej polityki edukacyjnej. \więcej w INFORMACJi NR 304. W badaniu wzięło udział 1000 nauczycieli. Tematami przewodnimi 5. Pomorskiej Rady Oświatowej pod przewodnictwem p. Mieczysława Struka / przewodniczącego/ były:

 1. Kondycja pomorskiego nauczyciela – co wynika zbadań? Co motywuje, a co ogranicza nauczyciela?
 2. Koszty wdrażania zmian w systemie edukacji / podsumowanie ankiet skierowanych do pomorskich samorządowców .
 3. Informacja z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 w obszarze edukacji.

W trakcie dyskusji prezes okręgu pomorskiego ZNP wskazała czynniki mające wpływ na kondycje nauczyciela / jego motywacje i ograniczenia / w aspektach m.in.

Więcej…
 
INFORMACJA 310/ z dnia 16 października 2017r.

znp pompopieram

 

Na znak PROTESTU W OBRONIE AUTONOMII ZAWODU NAUCZYCIELA I GODNYCH ZAROBKÓW PEDAGOGÓW 16 października 2017r. Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu wśród pracowników oświaty / nauczycieli publicznych szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez JST / akcji zbierania podpisów przeciwko proponowanym rozwiązaniom. Listy z podpisami należy przesłać do siedziby zarządu okręgu pomorskiego ZNP w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br.

Pismo wraz z listą do zbierania podpisów.

Szanowne Koleżanki i Koledzy Nauczyciele!

Rząd konsekwentnie ogranicza uprawnienia nauczycieli wynikające z ustawy – Karta Nauczyciela                           i zmienia warunki pracy na niekorzyść nauczycieli:

 • wprowadza się obowiązkowe terminy dokonywania oceny pracy nauczyciela w powiązaniu                    ze ścieżką awansu zawodowego (,
 • dyrektor będzie ustalał wskaźniki do poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczyciela                           w szkolnym regulaminie,
 • postawa moralna i etyczna będzie jednym z kryteriów oceny pracy nauczyciela,
 • wydłuża się ścieżkę awansu zawodowego nauczyciela z 10 do 15 lat,
 • wprowadza się dodatek za wyróżniającą pracę, ale wyłącznie dla nauczycieli dyplomowanych,
 • likwiduje się dodatki socjalne,
 • zmienia się termin wypłaty wynagrodzeń - nauczyciele otrzymają swoje pensje „z dołu”,                 a nie jak dotychczas „z góry”,
 • planuje się, że państwo określi tylko wysokość uposażenia zasadniczego,
 • zniknie pojęcie średnich wynagrodzeń nauczycieli, a w konsekwencji zlikwidowane zostaną dodatki uzupełniające.

Jesteśmy przeciwko zmianom w pragmatyce zawodowej nauczycieli (Karta Nauczyciela) dotyczącym między innymi:

 • zmiany formuły awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli;
 • niekorzystnej zmiany systemu wynagrodzeń nauczycieli;
 • likwidacji dodatków socjalnych.

Domagamy się znaczącego wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia 2018 r.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 59
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ewydanie.glos.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Imieniny

Dziś: Edyty Kornela Jutro : Franciszka Hildegardy

Ile osób jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości